Öğretmen Diyarı

MEB’e Çağrı: Yer Değiştirme Önündeki Engeli Kaldırın

 Aktif Eğitimciler Sendikası olarak, Milli Eğitim Bakanlığından, 2013 yılında atanan ve zorunlu hizmet bölgelerine yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenlerin önündeki engelin kaldırılmasını talep ettik.

 

Eylül 2014 dönemi “Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirmelerine İlişkin Duyuru”nun 1. maddesi (b) bendinde “Birinci, ikinci ve üçüncü hizmet alanlarında görev yapan zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden başvurunun son günü itibarıyla adaylıkları kaldırılmış olanlar, istemeleri halinde 4, 5 ve 6 ncı hizmet alanlarına yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir. Bu kapsamdaki öğretmenlerde bulundukları ilde 3 yıllık çalışma süresi aranmayacak ve bunlardan tercihlerinden herhangi birine atanamayanlar bulundukları yerde görevlerine devam edecektir.” hükmü nedeniyle, 2013 yılında atanan öğretmenlerden hiçbirinin adaylığı son başvuru günü olan 5 Eylül 2014 tarihi itibariyle kaldırılmamış olduğu için bu yer değiştirme döneminde başvuru yapamamaktadır. Çünkü geçen yıl atanan öğretmenler en erken 11 Eylül 2013 tarihinde göreve başlamışlardır.

 

Ancak bu yıl Ağustos ayında yapılan “Öğretmenlerin 2014 Yaz Tatili İl İçi Ve İller Arası Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirmelerde” bu sürenin hesabında 30 Eylül 2014 tarihi esas alınmıştı.

 

Yaşanan bu mağduriyetin giderilmesi için sendika olarak, bakanlıktan; “Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirmelerine İlişkin Duyuru”nun 1. maddesi (b) bendinde geçen “başvurunun son günü itibarıyla adaylıkları kaldırılmış olanlar” ibaresinin “30 Eylül 2014 tarihi itibariyle bulundukları ilde en az 1 (bir) yıl süreyle öğretmenlik yapmış olanlar” şeklinde değiştirilmesi ve uygulanmasını talep ettik.

 

MEB’e gönderilen yazı için tıklayınız

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim