Öğretmen Diyarı

MEB, Okul Sistemi İle Dershanecilik Yapıyor

Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikasından Yapılan Açıklama: MEB, OKUL SİSTEMİ İLE DERSHANECİLİK YAPIYOR

 

MEB dershanelerin 2015 öğretim yılının sonu itibariyle kapatılmasıyla doğacak olan boşluğu, bu yıl bütün okullarda açtığı kurslarla doldurmaya çalışıyor. Şunu ifade etmeliyiz ki teste dayalı sınav sistemieğitimin kanayan yarasıdır. Daha önce dershanelerin kapatılması meselesinde yaptığımız açıklamada olduğu gibi sınava dayalı sistemde öğrencilerin kurs ve dershanelere yönelmesi normaldir. Bu gerçek ortada iken hükümet sorunun temeline inmek yerine siyasi bir kararla dershaneleri kapatma yolunu seçmiştir. Eğitim-öğretimin hemen başında bütün İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen bir yönergeyle bu ay içerisinde apar topar başlayan kurslar şimdilik birçok eksiklikle devam etmektedir. EKSEN Eğitim-Sen olarak kursları şu şekilde değerlendiriyoruz: 

 

 

Bu kurslar, farklı sebeplerle dershaneye gidemeyen öğrenciler için elbette iyi olacaktır. Ancak öğretmenler ve öğrenciler zaten bu kadar ders yüküyle boğuşurken yeni bir yükle daha karşı karşıya kalmışlardır. Hafta içi saat üçe dörde kadar derse giren bir kişinin (öğrenci-öğretmen) yarım saat ara verip tekrar kursa devam edecek olması ya da hafta sonu iki gün daha okulda kursa devam etmesi ne kadar sağlıklıdır? “Fakat öğrenci dershaneye de aynı şartlarda gidiyordu.” diye düşünülecek olursa şu unutulmamalıdır ki dershane -bütün olumsuzluklarına rağmen- okuldan farklı bir ortamdır, hatta sosyal bir ortamdır. Öğrenci orada farklı bir ortamda farklıarkadaşlarla ve farklı öğretmenlerle beraberdir. Bu durum onda ister istemez psikolojik birrahatlama sebep olmaktadır. Peki bu kurslar uzun vade de bunu sağlayabilecek midir?

 

 

 

Bir diğer mesele hali hazırda öğretmenlerin özlük haklarıyla alakalı birçok sorunlarına çözüm bulmak yerine bu sorunlar daha da büyütülmektedir. Alınan ek ders ücretlerinin emekliliğe yansımadığı bir ortamda yine aynı ek ders ücreti üzerinden öğretmenlere kurslarda görev alması telkin edilmektedir. Bu haliyle öğretmenlerin bu kurslara rağbet etmemesi gayet normaldir. Hatta öğretmenlerin kurslara rağbeti sağlanmak için şu an için aslı olmayan “Ek ders ücreti 18 TL oldu.” gibi haberlerle kamuoyu yanıltılmaktadır.

 

 

 

Ayrıca kurslarda görev alan idarecilere hafta içi ücret verilmeyip sadece hafta sonu her güne 2'er saat ücret verilmesi ve hizmetlilere herhangi bir ücret verilmemesi çok ciddi sorunları beraberinde getirecektir. Hafta sonu kurs veren okullar temizlik yapılmadığı için yeni haftaya temiz bir ortam da başlayamamaktadırlar.

 

 

 

Bu kursların elde bulunan ders kitaplarıyla yapılıyor olması çok ciddi bir problemdir. Doküman eksikliği nasıl halledilecektir?

 

 

 

Bu sorunların bir an önce halledilmesi gerekiyor. Aslın da elzem olan şudur: Bu ve benzeri hiçbir kursa gerek olmayan bir eğitim ve sınav sistemine ihtiyaç vardır. Milli Eğitim Bakanlığını bu konularda bir an önce göreve çağırıyoruz.

 

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim