Öğretmen Diyarı

Kamu Okullarında Eğitim Çökertiliyor!

 

 

Sakarya’da düzenlenen eylemde konuşan Eğitim İlke-Sen MYK üyesi Beytullah Önce, “Eğitim de, eğitim sistemi de günden güne göçüyor, göçertiliyor. Şüphesiz ki, temeli insanı insanlıktan çıkarmak üzere kurulmuş mevcut milli eğitim düzeninin ortadan kalkması gerekmektedir. Fakat bugün eğitim sistemini çökerten politikaların amacı; daha insani, daha ahlaki, daha erdemli, daha özgürlükçü ve daha doğru temeller üzerinde yeni bir eğitim sistemi inşa etmek değil.” diyen Önce; kamu okullarının işlemez hale getirilmesiyle, eğitimin ranta açılmasının ve özelleştirilmesinin önünün açıldığını ifade etti.

 

Okulların devletin ve kapitalizmin baskıcı kurumlarına dönüştürülmesini eleştiren Eğitim İlke-Sen MYK üyesi Beytullah Önce, “Onlarca yıldır devletin tektipçi ideolojik baskıcılığının pedagojik kurumları olan okullar; şimdi de kapitalizmin tektipçi ekonomik baskıcılığının pedagojik kurumlarına dönüştürülüyor. Bir yanda devlet, kendisine sadık makbul vatandaşlar yetiştirmek isterken, diğer yandan piyasa kendisine bağımlı tüketiciler yetiştirmek istiyor. Böylece devletin siyasi, kapitalizmin ekonomik amaçlarına uygun şekilde kurgulanan eğitimin içinde ne insanlık kalıyor, ne de toplumsal dayanışma… ” dedi. 

 

Eğitim ile toplumun, özellikle gençliğin kimliksizleştirildiği ve kişiliksizleştirildiğini belirten Beytullah Önce, “Kabul etmek gerekiyor ki, bugün toplum, özellikle gençlik, ciddi bir kimlik ve kişilik krizi yaşamaktadır. Zaten eğitim sistemi de, bu krizlerin içinden doğru cevapları bulmuş nesillerin çıkmasını engellemek üzere kurulmuştur. Şayet düşünen, sorgulayan, eleştiren, itiraz eden, isyan eden, başkaldıran kuşaklar oluşursa; bu iktidar sahiplerinin çıkar düzenlerini temellerinden sarsma iradesinin de ortaya çıkması demektir. İşte bu sebeple, zorunlu eğitim; çağdaş firavunların halkı ahmaklaştırarak, hâkim düzene kul-köle kılmak üzere tasarlanmıştır. Günümüzün siyasi ve iktisadi piramitleri de bu kölelerin omuzlarında yükselmektedir!” ifadelerini kullandı.

 

Eğitim İlke-Sen MYK üyesi Beytullah Önce, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Başka bir eğitim, başka bir eğitim sistemi şart olmuştur. Bu şartı yerine getirmek içinse, öncelikle tüm sistemi sorgulayan bir tavra ihtiyacımız var. O halde, tavrımızı; eğitim sürecini kendi menfaatlerine uygun şekilde kurgulayan devlet ve kapitalist sermayenin, hayatımızı kuşatan bütün politikalarına karşı geliştirmek zorundayız. Emeğin sömürüldüğü, insanların modern kölelere dönüştürüldüğü, ağır çalışma şartlarına karşı asgari ücret altında ezildiği, madenlerde, inşaatlarda iş cinayetlerine kurban gittiği, siyasi iktidarın etrafına çöreklenmiş rantiyeci bir azınlığın gittikçe azgınlaştığı bu düzenle yüzleşmek kaçınılmazdır. Nasıl ki vahyin mesajı, dönemin toplumunu özgürleştirmiştir, kula kulluk düzenini ortadan kaldırmıştır, bugün bizim mücadelemiz de insanları siyasal ve ekonomik iktidar sahiplerinin kapı kulu olmaktan çıkarak, onları özgürleştirmeyi amaçlamalıdır. Yeniden kurulacak bir eğitim sisteminin en temel gayelerinden biri de bu olmalıdır; insanı insana köle değil; insanı insana kardeş, arkadaş, sırdaş, paydaş, yoldaş kılmak…”  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol