Öğretmen Diyarı

Kamu Kaynaklarıyla Özel Okullara Kıyak

 

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, özel okullarda öğrenim gören öğrencilere verilecek olan eğitim öğretim desteğini eleştirerek, "Kamusal kaynakların devlet okullarına harcanmayıp, eğitimin piyasalaştırılması için özel sermayeye özellikle de iktidara yakın işadamlarına aktarılması kabul edilemez. Kamu kaynaklarıyla özel okullara kıyak" dedi.

 

 

Demir yaptığı açıklamada, Türkiye'de 12 yıllık AK Parti iktidarı döneminde kamu hizmetlerinde, özellikle eğitim alanında piyasa merkezli bir "işletmecilik" anlayışının yerleştirilmeye çalışıldığını vurgulayarak, "AKP hükümeti, kamusal eğitim alanını daha da daraltmakta, özel öğretimin doğrudan desteklenmesi doğrultusunda ciddi adımlar atmaktadır. Kamusal eğitime ayrılması gereken kaynakların dershanelerin dönüşümü bahanesiyle özel öğretime aktarılması, özel okulların eğitim içindeki payının arttırılması için sayısız teşvik ve destek getirilmek istenmesi, iktidarın eğitim politikasının merkezinde halkın değil, piyasa güçlerinin olduğunu göstermektedir" dedi. 

 

 

 

"DEVLET OKULLARINDA EĞİTİM NİTELİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ"

 

 

 

Devletin okullarında eğitim niteliğini bilinçli olarak düşürdüğünü kaydeden Demir, "Özel öğretimi özendirmek için özel okulları doğrudan kamu kaynaklarıyla destekleyen, kamusal eğitime ve okullara yeterli bütçe ayrılması ile ilgili talepler gündeme geldiğinde "kaynak yok' bahanesini ileri süren siyasi iktidar, adeta halkımızla alay etmektedir. Özel eğitim oranını yüzde 10'a çıkarmayı hedefleyen hükümetin, dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi ve özel öğretim kurumlarının kamu kaynakları ile desteklenmesi girişimlerini herkesin eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanacağı bir düzenleme olarak değerlendirmek mümkün değildir" değerlendirmesinde bulundu.

 

Kamusal kaynakların devlet okullarına harcanmayıp, eğitimin piyasalaştırılması için özel sermayeye özellikle de iktidara yakın işadamlarına aktarılmasının kabul edilmeyeceğini kaydeden Demir, "Yapılması gereken, halkın ödediği vergilerden oluşan kamu kaynaklarının, kamusal eğitim için kullanılmasıdır. Ülkede yaşayan herkesin çağdaş, bilimsel, laik, demokratik, eşit, parasız ve nitelikli eğitim hakkı olduğunu savunan Eğitim-İş bu hakkın yaşama geçirilmesi için mücadele etmeye devam edecektir" dedi. (ANKA)

 

Haber:www.egitimhaberci.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim