Öğretmen Diyarı

İPSALA BELEDİYESİ HAKSIZ YERE 4 ÇALIŞANINI İŞTEN ÇIKARDI

ŞEN: " Belediye Başkanının Sorun Çözmeden Anladığının, İnsanları İşten Atmak Olduğunu Öğrenmiş Bulunmaktayız"KUDAY:” Bu Daha Başlangıç, Mücadeleye Devam!”


İpsala Belediyesinde kadrolu işçi olarak çalışmakta bulunan 4 işçinin işten çıkartılması ile ilgili eylem yapmak için Disk Genel İş Sendikası 20 Ağustos 2014 Çarşamba günü Saat 12:00’da İpsala hastane caddesi üzerinde bulun eski CHP seçim bürosu önünde toplandı.


Eyleme; Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Keşan, Şarköy, Malkara, Uzunköprü, Lüleburgaz, Babaeski, Hayrabolu Disk Genel İş Sendikası Trakya Temsilcilerinin katılmasının yanı sıra CHP İpsala İlçe Başkanı Tevfik Dirik, CHP’li belediye meclis üyeleri, önceki dönem belediye başkanı Mehmet Karagöz, CHP belediye başkan adayı Cenan Tetik, CHP Edirne Milletvekili aday adayı Erdin Bircan ve Okan Gaytancıoğlu, CHP Keşan Belediye Başkan Aday Adayı Mustafa Bezbaş ile partililer katıldı.


Öncelikli olarak hastane caddesi üzerinde toplanan kalabalık Disk yelek ve şapkalarını giyerek hep bir ağızdan sloganlarla Enez Caddesi üzerinden yürüyerek Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde geldi.


Burada basın açıklamasını okuyan Disk Genel İş Sendikası Trakya Şubesi Başkanı Salim Şen, şunları aktardı:


                “ Bugün 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinin ardından İpsala Belediyemizdeki gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmak üzere burada toplanmış bulunmaktayız. Biz, DİSK/Genel-İş sendikası olarak belediye başkanına seçildiği günden bu yana her türlü sorununu ve sıkıntısını bizimle paylaşabileceğini sendika olarak var olan sıkıntıların çözümü noktasından iş birliği yapabileceğimizi söyledik. Ancak bugün belediye başkanının sorun çözmeden anladığının insanları işten atmak olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.


Belediye başkanı şunu bilmelidir ki insanların çalışma hakkı anayasal bir haktır ve engellenemez. İnsanların bu haklarını elinden alınması ne insan haklarıyla ne vicdanla ne de hukukla izah edilebilir. Hiçbir gerekçe göstermeden işçileri işten atmakla belediye başkanı İpsala’daki huzuru ve barışı bozmuştur.


                DİSK/Genel-İş sendikası olarak İpsala Belediye Başkanına bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. İpsala’da kavga istemiyorsanız, İpsala’da huzur istiyorsanız çok geç olmadan 4 adet işçimizin iş aktinin feshine dair almış olduğunuz bu hukuksuz, insani ve vicdani değerlerden uzak kararınızı geri çekiniz. Geçmişte İpsala Belediyesinde yaşanan ve hukuka yansıyan bu tür davalar sonucu belediyenin yaklaşık olarak 1 Milyon 400 bin TL tazminat ödemek zorunda bırakıldığını unutmayınız. Biz sorunların, sıkıntıların çözümü noktasında görüşmeye ve işbirliği yapmaya hazırız.” 


Eylemciler zaman zaman basın açıklamasını kesen sloganlar attı. Bir ara eski belediye işçilerinden Lütfü Çoban, 15 senelik işçi iken dönemin belediye başkanı Mehmet Karagöz tarafından işten çıkarıldığını öne sürerek gergin dakikaların yaşanmasına sebep oldu. Güvenlik güçlerinin kısa sürede olaya müdahale etmesinin ardından yükselen nabızlar normale döndü.


 


Eylemde konuşma yapan DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday, ise işçilerin kışın karında, yazın sıcağında halka hizmet götürdüğünü, seçilmişlere her zaman saygıları olduğunu ama çalışana dokunanı asla affetmeyeceklerini, ülkede hukuk ve adalet varsa bu işçilerin geri döneceğini söyledi.

\"\"

İşlerine son verilen kadrolu işçilerden Nurettin Kestane’nin sendika sözleşmesine göre 84 gün iş akdinin olmasına rağmen belediye tarafından 42 gün iş akdi verildiği, Salih Aba’nın ise 70 gün iş akdi yerine 28 gün tanındığı, yine Salih Aba gibi 28 gün iş akdi tanınan Samet Çakır’ın iş akdi dolmadan geçtiğimiz hafta içerisinde işine son verildiği öğrenildi.


İşten çıkarılan Hasan Gür’e ise iş akdi verilmeden işini son verildiği edinilen bilgiler arasında.


İşten çıkartılan Samet Çakır ve 8 aylık hamile eşi Eylem Çakır’da ‘Doğmamış Çocuğumun Ekmeğini Elinden Aldılar’ pankartı ile seslerini duyurmaya çalıştılar. Zaman zaman Eylem Çakır’ın gözyaşlarını tutamadığı görüldü.


Haber Kaynağı: www.ipsalayenigazete.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim