İL – İLÇE EMRİ UYGULANMALI!

 

Konu ile ilgili açıklama yapan DES Çorum Basın ve Sosyal İşler Sekreteri Murat Doğrusöz, MEB’in her dönem farklı bir uygulama yapmasını eleştirdi. Öğretmenlerin ailelerinden ayrı kalmasının kabul edilebilir durum olmadığını söyleyen Doğrusöz ikinci eğitim-öğretim yılı başlamadan il-ilçe emrine atamaların yapılarak mağduriyetlerin çözülmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

Mevcut tayin sisteminin mağduriyetler üretmekten öteye geçemediğinin altını çizen Doğrusöz yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

2016 Ocak Ayı Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri Ve Engellilik Durumu İle Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme işlemleri sonuçlanmıştır. Atama sonuçlarına dair istatistiksel verilerin açıklanmayışından ve tarafımıza ulaşan bilgilerden taleplerin çok büyük bir oranda karşılanmadığını anlamaktayız. Oysa aile birliğinin sağlanması en temel insani bir haktır ve anayasa ile güvence altınsa alınmıştır. Geçtiğimiz dönemlerde uygulanan il-ilçe emrinin bu kez uygulanmamış olması birçok öğretmenimizi ailelerinden ayrı yaşamak zorunda bırakacaktır. Eşinden, çocuğundan ayrı şehirde yaşayan bir öğretmenden verim beklemek gerçekçi değildir. Mesleki tükenmişliğin içerisine itilmiş, ailesinden ayrı bırakılmış öğretmen görüntüsü önüne büyük hedefler koyan Türkiye’ye yakışmamaktadır. Sayın Bakan Nabi Avcı’nın bu konudaki hassasiyetini biliyoruz ve kendisine ikinci dönem başlamadan il-ilçe emrine atamaların gerçekleştirilmesi için çağrıda bulunuyoruz. Ayrıca mevcut tayin sistemi artık ihtiyaçları karşılamayı şöyle bırakın mağduriyetler üretmekten öte geçememektedir. Her dönem farklı uygulamaların yapılması öğretmenlerin önünü görmelerine, uzun vadeli plan yapmalarına imkân tanımamaktadır. Yeni bir tayin sistemi geliştirmek için paydaşlarla bir araya gelinmeli ve çözüm üretilmelidir. DES olarak eğitim sistemimize katkıda bulunacak reformlara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü desteği vermeye hazırız.”

Anahtar Kelimeler:
il ilçe emri uygulanmalı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim