Öğretmen Diyarı

İL DIŞINDA AİLE BÜTÜNLÜĞÜ KORUNMALIDIR!

2. İl Dışından Atananların Aile Birlikleri Korunmalıdır

 

Taslak halinde yayınlanan Öğretmenlerin Atama Ve Yer Değiştirme yönetmeliğindeki aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirme şartlarının resmileşmesi halinde 2. İl dışı ile atanan öğretmenler eski görev yerlerine ya geri dönecek ya da aile birlikleri bozulacak…

 

Aile birliği mazereti pek fazla aile birliğini sağlayacak gibi durmuyor. Öğretmenin eşinin de Bakanlıkta görev yapıyor olması halinde, daha fazla hizmet ihtiyacı duyulan yere atama hükmü her ne kadar ihtiyacı fazla olan yerlerin öğretmen ihtiyacını karşılanması adına düzenlenmiş gibi görünse de teknik olarak amaçlanandan çok daha fazla mağduriyete ve yer değiştirememeye sebep olacaktır. Mağduriyetler için fazla uzağa gitmeye gerek yok. Eylül ayında ikinci iller arası yer değiştirme ile atanan yine kendisi gibi öğretmen olanlar eski görev yerlerine geri dönmek zorunda kalacaklar.

 

2. il dışı ile atanan öğretmenler ailelerini arkalarında bırakarak başka illere tayin istediler, eşleri ile birleşmeyi beklerken Öğretmenlerin Atama Ve Yer Değiştirme yönetmeliği taslağı ile şoke oldular çünkü Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslak metnindeki Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirme şartlarının belirlendiği 36. Maddenin “B” bendindeki “Öğretmenin eşinin de Bakanlıkta görev yapıyor olması halinde, daha fazla hizmet ihtiyacı duyulan yere, atanması suretiyle yapılabilir.” Hükmüne göre nerdeyse tamamı ya il dışı haklarının ellerinden alınmasına razı gelerek geri dönecekler ya da ailelerinden uzakta kalacaklar.

 

Ayrıca bu arkadaşlar atandıkları zaman mevcut eski yönetmeliğe göre tayin istediler ve ikinci il dışı yapılırken bu konuda mağduriyet edecek önemli bir konuda bilgilendirme de yapılmadı, sonuçta bulundukları illerde yeteri kadar hizmet sürelerini tamamladıkları için sahip oldukları hakları kullanarak tayin istemişlerdi ve tayin isterlerken de yine bir aile hayatları vardı buna dayanarak ta anayasal hakları olan aile birliklerini sağlamak isteyeceklerdi. Fakat bu taslak yönetmelik ile il dışı eyer değiştirme hakları dolaylı olarak engellenmiş oldu ve mağdur olacaklardır.

 

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe hukuki açıdan sıkıntılı olduğuna dayanılarak davalar açılmış iken bu maddeyi Milli Eğitim Bakanlığında atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde uygulamak için beklenmelidir olası durumlar göz önünde bulundurulmalı ki neresinden bakılacak olursa olsun bu madde hukuki açıdan sorunlu olduğu gözlere çarpmaktadır. Kaldı ki telafisi güç olacak olgulardan kaçınılmalı hele ki aile birliği gibi bir değer için hareket edilirken kesinlikle iki kere düşünülmelidir.

 

İller arası atanmış ve veya atanacak öğretmenlerin tayin haklarını kısıtlayacak hatta eski görev yerlerine geri döndürecek 36. Maddenin b bendi resmi yönetmelikte yayınlanmamalı ya da en azından şubat ayında bakanlıkça planlanacak bir aile birliği mazeret atamalarında uygulanmamalıdır. Mahkemelerdeki karar çıkmadan bu gibi hassas konular uygulanmamalı ve ikinci il dışından yer değiştiren öğretmenler için şubat ayında özür durumuna bağlı yer değiştirme tercihleri açılmalı ve eski yönetmeliğe göre işlemler yapılmalıdır.

 

 

Sedat DEGER

Anadolu Eğitim Sendikası

Genel Merkez Hukuk Danışmanı

 

kaynak: mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim