Öğretmen Diyarı

İkinci İl Dışı Atama Kontenjanları Arttırılacak mı?

Anadolu Eğitim Sendikası ikinci iller arası atamalarda geçmişten ders alınıp öğretmenlerin yaşayacağı sorunların önüne geçilmesini istiyor. Bilindiği gibi bir iki ay önce tamamlanan birinci iller arası tayin işlemlerinde pek çok öğretmen 25 tercihinin hiçbirine yerleşememiş, bununla birlikte yıllardır Doğu'da çakılı kalan öğretmenler, özellikle sınıf öğretmenleri kontenjan yetersizliği nedeniyle bulundukları okullarda çakılı kalmıştır. Şimdi bakanlık olarak geçmişten ders alıp aynı sorunları öğretmenlere yaşatmama zamanıdır. Öğretmenler için kontenjanların arttırılması bir haktır. Yıllardır yerinde sayan ve çoğunlukla atama bekleyen Doğu'daki sınıf öğretmenleri başta olmak üzere pek çok öğretmen kontenjan arttırımını beklemektedir. Bakanlığın bu öğretmenlerin seslerini duyması gerekir.

 

Öğretmenlerin eşlerini de düşünecek olursak milli eğitim camiasında on binlerce öğretmen birbirinden ve çocuklarından ayrı yaşamaktadır. Eşlerden ayır yapılan tayinler ülkemizin kronik bir sorunu haline gelmiştir. Aile birliğini korumak devletin anayasal görevidir ancak yapılan bu atamalarda yetersiz kontenjandan dolayı hala özür grubuna giremeyen pek çok aile birleşemedi ve birbirinden ayrı çalışmak durumunda kalıyor. Bu nedenle ikinci bir özür hakkı tanınarak öğretmenlerin eş ve sağlık durumu tayinlerinin hızlandırılması gereklidir. 

 

Geçmişte ikinci il dışı atama yapılmaz diye düşünerek il içi atamaya katılan öğretmenlere tercih hakkı vererek onların da bu haktan faydalanması sağlanmalıdır. Ayrıca ikinci iller arası atamalar için başvuruya esas tarih 31 Aralık olarak belirlenirse pek çok öğretmenin hizmet puanı artacağından atamalarda yer değiştirme olasılıkları daha da artacaktır. Bunun da ötesinde geçmişte belirlenen kontenjanlardan az olmamak kaydıyla atama için kontenjanlar arttırılmalı ve öğretmenlerin bir şekilde tercihlerine yerleşebilmesi sağlanmalıdır. İşte tüm bunların takipçisi olacak Anadolu Eğitim Sendikası, kendisine bağlı tüm öğretmenlerin atama haklarını koruma konusunda gerekeni yapacaktır. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim