Öğretmen Diyarı

Hükümet zam teklifini açıkladı


 Hükümet, 2014 Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3+3, 2015 Ocak ve Temmuz aylarında da yüzde 3+3 oranında artış teklif etti.


- Hükümetin diğer teklifi ise 2014'te 100 lirabrüt artış ve 2015 Ocak ve Temmuz aylarında ise yüzde 3+3 oranında artış yapılması oldu

 

Yaklaşık 2,6 milyon memur ile 1 milyon 900 bin memur emeklisini ilgilendiren ve memur sendikaları ile hükümet arasında devam eden toplu sözleşmegörüşmelerinde, hükümet 2 seçenekli teklifini sundu.


Buna göre, ilk teklifte kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarının hesaplanmasında kullanılan aylıkkatsayı, taban aylık katsayısı ve yan ödeme katsayısı ile sözleşme ücretlerinin 2014 Ocak ve Temmuzaylarında yüzde 3+3, 2015 Ocak ve Temmuz aylarında da yüzde 3+3 oranında artırılması önerildi.


Hükümetin ikinci teklifi ise şöyle:


"2014 yılı için taban aylığı tutarında 100 lira brüt artış yapılması, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarının hesaplanmasında kullanılan aylık katsayı, taban aylık katsayısı ve yan ödeme katsayısı ilesözleşme ücretlerinde 2015 Ocak ve Temmuz aylarında ise yüzde 3+3 oranında artış yapılması"


Hükümetin, öğretmenlerin eğitim ve öğretim tazminat tutarlarının 2014 yılı Ocak ve Temmuz aylarında 40+40 lira olmak üzere toplam 80 lira artırılmasını ve 4/C'li personele aile yardımı (çalışmayan eş veçocuk için) ödeneği verilmesi ve ücretlerinde 150 lira brüt artış yapılmasını da önerdi.


Memurların, hükümetin teklifini kabul etmediği ve görüşmelerin devam ettiği öğrenildi.

 

 

 

 Yaklaşık 2,6 milyon memur ile 1 milyon 900 bin memur emeklisini ilgilendiren, memur sendikaları ileHükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri sürüyor.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Reşat Moralı Toplantı Salonu'ndaki görüşmelerde, Kamuİşveren Heyeti'ne Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kamu Görevlileri Sendikaları Heyetine ise Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu başkanlık ediyor.


Görüşmelere Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve diğer ilgililer katıldı.


Hizmet kollarının tekliflerinin değerlendirilmesiyle başlayan görüşmelerin bugünkü bölümünde, Hükümetin2014-2015 toplu sözleşme dönemi için zam teklifini sunması bekleniyor.

 
\"Anadolu
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol