Öğretmen Diyarı

HALK EĞİTİM MTSK’DA ÖĞRETMENLERDEN ZORUNLU BAĞIŞ ADI ALTINDA PARA TOPLADIĞINI İTİRAF ETTİ

Motorlu Taşıtlar Sınav Sorumlusu Kursu için başvurular alınırken Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından banka hesabına yatırılması istenen paranın bağış olduğu söylenmediği için bazı öğretmenlerin de dekontlarına “MTSK kurs ücreti” ibaresi yazdırdığını hatırlatan KAYATEMUR, bunun bağış olarak toplandığını iddia eden Halk Eğitim Müdürlüğünün kursa devam etmeyenlere yatırılan 100’er TL paraların hangi gerekçe ile öğretmenlere geri iade edildiğini sordu.Ayrıca AES Milas Temsilcisi KYATEMÜR “kursa devam eden tüm kursiyerler aynı miktarda katkıda bulunmuşlardır” ifadesinin  kurs ücreti için kursiyerlerden bağış adı altında zorunlu olarak para toplandığının kanıtı olduğunu söyledi ve kursa başvuran öğretmenlerin tamamının aynı miktarda(100 TL) parayı bankaya yatırabilme başarılarının bir izahının olmadığının altını çizdi.

Anadolu Eğitim Sendikası Milas Temsilcisi Hakan KAYATEMÜR  basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:


HALK EĞİTİM KURSİYERLERDEN ZORUNLU BAĞIŞ TOPLADIĞINI KABUL ETTİ

    Motorlu taşıtlar sınav sorumlusu kursiyerlerinden alınan 100 lira ücret ile ilgili Anadolu eğitim sendikası olarak ilçe milli eğitim müdürlüğüne verdiğimiz dilekçeye halk eğitim müdürlüğü tarafından verilen cevapta bu ücretlerin (katkıların) kursiyerler tarafından “ kendi istekleriyle yapıldığı” ve kursiyerlerin tamamının bu katkıyı (yani bağışı) aynı miktarda yapmayı başarabildikleri belirtilmiştir.

    Motorlu taşıtlar sınav sorumlusu yetiştirme kursu başvuruları alınırken halk eğitim müdürlüğü tarafından hesaba yatırılması istenen(!) ücretin bağış olduğu kursiyerlere söylenmemiş ve bu ücreti bankaya yatıran bazı kursiyerler dekontlarına kurs ücreti ibaresini yazdırmışlardır. Çünkü okullara gönderilmiş olan ve başvuru şartlarının yazılı olduğu resmi yazıda 100 tl para şartı olmamasına rağmen Halk eğitim müdürlüğüne gelen kursiyerlere bunun gönüllük esasına dayalı olduğu söylenmemiş aksine ellerine verilen yönergede belirtilen hesaba paranın yatırılması istenmiştir.
Kesinlikle halk eğitim müdürlüğünün cevap yazısındaki gibi kursiyerler istekleri ile bu parayı (katkıyı) vermemişlerdir. Ellerine verilen yönergeyle bu paranın kurs ücreti olduğu algısı oluşturulmuş ve zorunlu olarak kursiyerler bu parayı ödemiştir.  O yüzden bazı adaylar bankaya ücreti yatırırken MTSK kurs ücreti ibaresiyle parayı yatırmışlardır.

   Cevapta bulunan “ kursa devam eden tüm kursiyerler aynı miktarda katkıda bulunmuşlardır” ifadesi, kurs ücreti için kursiyerlerden bağış adı altında zorunlu olarak para toplandığının kanıtıdır. Çünkü halk eğitim müdürlüğünün söylediği gibi kursa devam edenlerden bu para toplanmış; kursa devam etmeyenlerin ödediği ücretler geri iade edilmiştir. Eğer bu bir bağış ise devam etmeyenlerin bağışları hangi gerekçeler ile geri verilmiştir. Buna mukabil kursa devam edipte verdikleri parayı geri isteyen kursiyerlere de yatırdıkları paraların iade edilmesi gerekir.  Aksi takdir de bu olay toplanan ücretlerin bağış değil de zorunlu kurs ücreti olarak toplandığını kanıtlar.

    Kısacası Halk eğitim müdürlüğü kursu bırakanlara paralarını geri ödediği gibi, kursa devam eden kursiyerlere paralarını iade etmeleri gerekir. Bu durumun her türlü idari sorumluluğu halk eğitim ve bağlı olduğu milli eğitim müdürlüğündedir.


                                                                     Hakan KAYATEMÜR                                                                                                                               Anadolu Eğitim Sendikası                                                                                                                               Milas Temsilcisi

 

BANKAYA YATIRILAN KURS ÜCRETİ DEKONTU;

 

HALK EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNÜN RESMİ YAZIDA OLMAYAN PARANIN KURSİYERLERDEN TOPLADIĞINI İTİRAF EDEN RESMİ YAZI;


 

 

HALK EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDE ÖĞRETMENLERE VERİLEN YÖNERGE;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol