Öğretmen Diyarı

FETÖ’den devreden okullar neden münhal listelerinden çıkarılıyor
Ancak İl Milli Eğitim Müdürlükleri yayınladıkları münhal listelerini iki gün sonra FETÖ’den MEB’e devredilen okulları çıkartarak tuhaf bir uygulamaya gittiler. MEB’in hazırlıkları uzun süren bir çalışmayı kamuoyuna açıkladıktan sonra apar topar revize etmesinin gerekçesi nedir?

MEB hangi gerekçe ile daha önce münhal gösterdiği bu okulları sonradan listeden çıkarma ihtiyacı hissetmiştir?

Kulislerde dolaşan bilgilere göre MEB’in, sözkonusu okulları şahısların adına kayıtlı olması nedeniyle listelerden çıkardığı yönünde. İlerde bu okulların sahiplerinin hukuk yoluyla MEB’i mahkum edeceği düşünüldüğü için ön tedbir olarak bu okulların listelerden çıkarıldığı söyleniyor.

Madem böyle, o halde MEB bu okulları daha önce neden münhal listesinde yayınladı.? Bu “hukuki inceliği” önceden görebilecek hukukçular bakanlık kadrolarında yok muydu acaba?

Bu hukuçular ilk listeler yayınlandığında hangi önemli işle uğraşıyorlardı da bu durum gözlerinden kaçmıştı? Ve sonradan birden “hatalarını” fark edip de bu hukuki inceliğin farkına vardılar.

Fiilen ve hukuken MEB’e bağlı olan ve mevcut müdür-müdür yardımcıları MEB personelinden müteşekkil olan bu okullarla ilgi, olası bir hukuki problemle karşılaşmama adına böyle bir işlemin yapılıyor olması kabul edilebilir değil.

Zira olası bir hukuki problemle karşılaşlabilir ihtimali düşünülerek ilandan çıkarılan bu okullar şu anda fiili ve hukuki olarak MEB’e bağlıdırlar. Türkiye’nin en büyük bakanlığının böyle keyfe keder uygulamalarla gündemde olması vahimdir.

İş ve işlemlerinin makul ve meşru, şeffaf ve öngörülebilir olması bizatihi MEB’in varoluşunun gereğidir aynı zamanda sorumluluğudur.

Özgür Eğitim-Sen olarak bizim ve kamuoyunun talebi yöndedir.

Mustafa SEVİNÇER 
Anahtar Kelimeler:
FetoOkulMÜNHAL

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol