Öğretmen Diyarı

Emeklilik İşlemleri Yer Değiştirmelerden Önce Bitirilmelidir

Öğretmenlerin emeklilik başvuruları her yıl mayıs ayında, ayrılma işlemleri ise haziran ve temmuz aylarında yapılmaktadır. Öte yandan öğretmenlerin il içi isteğe bağlı yer değiştirme başvuruları da her yıl mayıs ayı içerisinde yapılmaktadır.


İl içi isteğe bağlı yer değiştirme başvurularının yapıldığı dönemde emekli olacak öğretmenlerin yerleri dolu göründüğünden ve il içinde yer değiştirecek öğretmenlere açılmadığından dolayı buralara başvuru yapılamamaktadır. Hâlbuki bu öğretmenler bir ay sonra emekli olacaklar ve yerleri boşalacaktır. Bu nedenle emekli olacak öğretmenlerin, emeklilik işlemlerine, il içi yer değiştirme başvurularından önce mayıs ayında kesinlik kazandırılması; emekliye ayrılmalarının haziran, temmuz aylarında yapılması yer değiştirme işlemleri açısından daha uygun olacaktır.


Aktif Eğitimciler Sendikası olarak; emeklilik işlemlerinin, il içi yer değiştirme başvurularından önce tamamlanarak, emekliye ayrılacakların yerlerine başvuru yapılabilmesine imkân sağlayacak biçimde yeniden düzenlenmesini bakanlıktan talep ettik. 


Resmi yazı için tıklayınız.

 
 
Kaynak: kamugazetesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim