Öğretmen Diyarı

Eğitimde Lider Bir Sendika Doğuyor

Eğitim öğretim ve bilim hizmetleri kolunda iddialı bir sendika kuruluyor. Merkezi İstanbul’da bulunan, LES ( Lider Eğitimciler Sendikası) veya kısaca LİDERSEN adını verdikleri yeni bir eğitim sendikasının kurulduğunu kurucu başkan Selçuk TÜTAK ve Başkan Yardımcısı Serdar YILMAZ basın açıklaması yaparak kamuoyuna duyurdu

 Kurucu Genel Başkan Selçuk Tütak: ‘‘ Kamu görevlileri sendikaları kanunun (4688)  6. Maddesine göre merkezi İstanbul’da bulunan Lider Eğitimciler Sendikasını kurduk.

  Sendikamızın tüzüğü ve kuruluş dilekçeleri ile birlikte ileriki günlerde valiliğe başvurumuzu  yapacağız. Böylece sendikamız tüzel kişilik kazanmış olacak.’’ dedi. Tütak açıklamalarına şu  şekilde devam etti:  

  Sendikalar ideolojiye göre, siyasi görüşlere göre şekillenmemeli, bir parti ismi ile  anılmamalı, bir partinin arka bahçesi veya ön bahçesi gibi bir imaj oluşturmamalı, herhangi  bir siyasi partinin gençlik kolları gibi davranmamalıdır. Özünde eğitim ve eğitimin sorunları,  özlük haklarının iyileştirmesinin yanında bir ar-ge merkezi gibi üretken ve öncü vizyon  üstlenmelidir.

 Türkiye’de eğitim öğretimin çıktıları ortada, bu konuda ciddi manada zaman ayıracak  bir sendikaya ihtiyaç vardı. Basit siyasi çıkarlara ve koltuk sevdası, makam hevesinden uzak  bir sendika bekleniyordu.

Okulları dolaştığımızda gördük ki hemen hemen bütün öğretmen,  idareci ve çalışanların adaletsizlik ve eşitsizlikten şikâyetçi olup muzdarip olduklarını bilfiil  müşahede ettik. Herkes adil bir yaklaşım, liyakat esaslı bir atama ve seçim isteği ve arzusu  içerisindeydi. Biz de bütün bu sorunları çözmek için yola çıktık, çıkıyoruz. Eğitimde liyakat  ve adalet esaslı, hakkı savunan, haklının yanında yer alan, siyasi ideolojilerden uzak ve  bağımsız, ücret sendikacılığı batağına saplanmayan, proje odaklı, ar-ge merkezli, eğitimde  öncü olmaya aday Lider Eğitimciler Sendikasını kurduk. Genel yetkili sendika olduğumuzda birçok projemizi hayata geçireceğiz.

Herkesin şu  an dert yandığı ve mahkemelerde hak aradığı atamalar konusunda çözüm yolumuzu,  atanamayan öğretmenler için teklifimizi sendikamız tüzel kişilik kazandıktan sonra  paylaşacağız. Zaman zaman çözüm odaklı projelerimizi, öneri ve tavsiyelerimizi açıklayıp  basın aracılığı ile kamuoyuna duyuracağız. Genel Başkan Yardımcısı Serdar YILMAZ da ‘Eğitim ve öğretimde sendikacılık  anlayışında ezber bozacağız, yeni bir süreç başlatacağız, mevcut partilerle eşleştirme yapılan  sendikacılık algısını yok edeceğiz.

Makam, mevki, koltuk gibi geçici hevesler ile bir ömrü  heba etmeyeceğiz, ettirmeyeceğiz. Gençlerimizin çocuklarımızın geleceği için çalışacağız  mesaimizi buna göre tanzim edeceğiz. Atanamayan öğretmenlerimiz için çare olacağız. Kişi  odaklı değil meşveret ve şura odaklı bir sistem getireceğiz. Makamların saltanat gibi  kullanılmasına son vereceğiz.

Eşitlikçi adaletli bir sistem oluşturacağız diyerek tarafsız, hakkı  savunan, makam ve mevki sevdasından uzak, misyon ve vizyon sahibi idealist bütün  öğretmen ve idarecileri, akademisyenleri ve çalışanları sendikamıza destek vermeye davet  ediyoruz dedi. Selçuk Tütak Kimdir? 1980 yılında Mardin'de doğdu. Öğrenim hayatı çeşitli okullar kazanmasına rağmen  maddi sıkıntılardan dolayı burada geçti. Konya Selçuk Üniversitesi İlköğretim Matematik  Bölümünü 2005 yılında bitirdi.

Farsça ve Osmanlıca kurslarına katılarak Mevlana  mesnevisini daha iyi anlama ve yorumlama fırsatı buldu. Üniversitede okurken gazetelerde  yazılar yazmaya başladı. Ve Nesl-i Ati (gelecek nesil) gazetesinin temelini attı. Fakat maddi  yetersizlikten dolayı sınırlı bir yayın yapılabildi. Akabinde de kapandı. Yazar ve gazetecilerle  halkı konferanslarla buluşturarak halkı bilinçlendirmeye gayret gösterdi. Mezun olur olmaz  Ağrı Doğubayazıt Yatılı İlköğretim Bölge Okuluna tayini çıktı. 5 sene kaldığı Doğubayazıt'ta  1 sene de idarecilik yaptı.

Burada Sodes, Comenius, Matematik, Fen, Bilim, ve toplum  yararına birçok projeye öncülük etti. Öğrencileri gönüllü olarak Tübitak olimpiyatlarına  hazırladı. Bu Benim Eserim yarışmasında Doğu Anadolu Bölgesinde dereceye girdi. Dolu  dolu 5 senenin akabinde İstanbul'a tayini çıktı.Geldiği ilk sene İstanbul Avrupa Kültür  Başkenti unvanı almıştı.

Selçuk Tütak burada da birçok projeye imza attı. Bilim, sanat,  matematik, fen alanlarında 13 önemli projeye öncülük etti. Yine bu benim eserim  yarışmasında Marmara Bölgesinde derece yaptı.

Türkiye geneli matematik olimpiyatlarına  hazırladığı öğrenciler Türkiye 5.liği unvanı aldılar. Türk Sanat müziği ile de uğraşan ve  konserler veren Selçuk Tütak kanun enstrümanını da çalabilmektedir.

Mental aritmetik, zekâ  oyunları alanında çalışmaları mevcuttur. 5. sınıflar için konu anlatımlı matematik kitabı  yazmaya başlayan Tütak 3 sene boyunca bir sendikanın İstanbul İl başkanlığı görevini  yürüttü ve birçok kongre ve konferansta bildiri yayınlayarak öncülük etti. Eğitim-öğretim  alanında topluma yön verecek çözüm odaklı projelerle önemli bir rol üstlenmekte ve  gazetelerde yazılar yazmaktadır.

 

kamuajans.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol