Öğretmen Diyarı

Eğitimciler Biat Ederse, Toplum da Biat Eder

Eğitimciler Biat Ederse, Toplum da Biat Eder

Eğitim, aklı hür vicdanı hür bireyler yetiştirebilme sanatıdır. Bu sanatı diğer sanatlardan daha önemli yapan ise malzemesinin insan olmasıdır. Heykeltıraş, müzisyen, ressam ve diğerleri bir kusur görürse; sil baştan yapabilir eserini. Ya biz eğitimciler yapabilir miyiz bunu ?

Çocuk iken eğitemediklerimizi yetişkin olunca mı eğiteceğiz ? Sözlerimizi değil eylemlerimizi örnek alan binlerce öğrenci var karşımızda. Bizler ufak tefek çıkarlar umarak biat edersek birilerine, örnek alır bizi öğrencilerimiz. Bu gidişata dur demezsek, biat etmiş bir nesil tarafından yönetiliriz hepimiz. Bu bozuk sistemi kuran da değiştirecek olanda bizleriz...

Dikkatlice bakın çevrenize; okul müdürüne biat eden öğretmenler, ilçe müdürüne biat eden okul müdürleri, il müdürlerine biat eden ilçe müdürleri, Milli Eğitim Bakanı’ na biat eden il müdürleri göreceksiniz... Hepsi mi biat ediyor ? Edenleri etmeyenleri sizlerin gözlemlerine bırakıyorum.

Bu biat kültürünü besleyen yağcılık kervanında kimler var ? Bilmek isteyenlerin saydığım makamlarda oturanların etrafina bakması yeterli. Ağızları salyalı, torbaları çıkar dolu yüzlerce insan var...

Eğitimci görünen bu zatları siyasiler belirledikçe bu yağ kervanları hiç durmayacak. Birileri koltuk kapacak diğerleri de onlardan arda kalanları kapışacak. Önce teker teker bir mum gibi sonra beşer onar meşale gibi eğitim aşkıyla yanalım aydınlatalım çevremizi. Korkmadan eğilmeden üzerine üzerine yürüyelim kervanların. Biat etmeyen bir eğitimci ordu kuralım. Kalemi silah kitabı mihver eyleyelim.

Gelin çocuklarımıza biat etmemeyi öğretelim...

Söz ile değil eylemlerimizle....

Metin ÖZYÜREK

AES İstanbul

 

Teşkilatlanmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim