Öğretmen Diyarı

Eğitim Çalışanlarına Şiddeti Kınıyoruz


Biz ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.’ sözünü kendine rehber edinen, hocasının atının ayağından sıçrayan çamurla lekelenen kaftana değer atfederek, vefatında üzerine örtülmesini isteyen, yolda yürürken yıllar önceki öğretmenini gördüğünde, ceketinin düğmesini ilikleyen, yani öğretmene harikulade saygı gösteren bir milletin evlatlarıyız ve hala da öyle olduğumuzu düşünmek istiyoruz. Ancak ne yazık ki son yıllarda bu saygı ve sevginin çok uzağında bulunuyoruz.

Maalesef ülkemizde şiddet, günümüzün toplumsal bir sorunu haline gelmiştir. Kadına, çocuğa, doktora ve nihayet öğretmene…

Özellikle de iş hayatında görevlerini hakkıyla yapan çalışanlarımızın karşılaşmış oldukları şiddet asla kabul edilemez.

Ülkemizde pek çok eğitim kurumunda yaşanan şiddet haberleri hala hafızalarımızda iken, benzeri şiddet olayları hız kesmeden devam etmektedir. Kayseri Merkez Melikgazi İlçesi Seyyid Burhaneddin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde 16 Mayıs Cuma günü lise son sınıf öğrencisinin yumruklu saldırısının ardından düşünce başını kaldırıma çarpan okulun müdür yardımcısı 59 yaşındaki Mehmet Aktaş, yoğun bakımda 18 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti. Bu menfur saldırı sonrasında vefat eden öğretmenimiz Mehmet Aktaş’a Allah’tan rahmet, yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ediyoruz. Maalesef bu tür olaylar ilk değildir ve toplum nezdinde eğitimcinin itibar erozyonu devam ettiği sürece istemesek de son olmayacak gibi görünmektedir.

Bu saldırıların önüne geçilmesi için tepki vermek, çözüm önermek biz sendikaların en önemli görevlerinden biridir. Bizler insanlar arasında iletişimin ve problemlere çözüm arayışlarının şiddetle değil ikna ile olması gerektiğini bilen medeni insanlar olarak ülkemizin dört bir yanında şiddete/saldırıya maruz kalan öğretmenlerimizin yanındayız ve onlara destek olmak ve sahip çıkmak için buradan yetkililere sesleniyoruz:

Bakanlığımız öğretmenlerimizi mobbing ve şiddete karşı korumak için ne gibi çalışmalar yapmaktadır?

Çalışanlarının okul ve kurumlarda güvenliğini sağlayamayan bakanlık yetkililerinin, fişleme, mülakat, görevden alma gibi işleri bir yana bırakarak bir an önce görev ve sorumluluklarını hatırlaması, asıl yapmaları gereken işlere odaklanmaları gerekmektedir. Bakanlık yetkilileri bilmelidirler ki; çalışanların mesleki itibarlarını yüceltmeden ne bu gibi olumsuz olaylar sona erecektir ne de eğitimde başarı sağlanabilecektir.

Değerli meslektaşlarımız;

Bir daha böyle acıların yaşanmamasını istiyor, Mehmet Aktaş öğretmenimize tekrar Allah’tan rahmet diliyor, birlik ve beraberliğimizin, güç ve kuvvetimizin bozulmamasını temenni ediyor hepinize sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyoruz.

 

Aktif Eğitimciler Sendikası

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol