Öğretmen Diyarı

EĞİTİM BİR SEN ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ MÜLAKATLARINDA KİME İTİRAZ EDECEĞİNİ BİLMİYOR MU?‏Açıklama iki açıdan değerlendirilmelidir.  Birincisi memurların her türlü atama ve yükselmelerinde karşılaşılan mülakat sorunudur. Mülakat konusunda EKSEN olarak her türlü haksızlığa karşı olduğumuz malumdur.   Ayrıca EKSEN olarak ülkemizde hangi mezhepten hangi meşrepten hangi oluşumdan olursa olsun herkesin devletin her kademesinde -mevcudiyetlerini bu aidiyetlerine borçlu olmadan- görev alabilmelerinden yanayız. Vatandaşlık aidiyeti dışında diğer aidiyetlerin ön plana çıkarılmasına karşıyız.

Ancak şu an bu açıklamayı ikinci açıdan değerlendirmek istiyoruz:

Sayın Ali Yalçın ilgili açıklamasında atanmasını bekledikleri üyelerinin yazılı puanı ile mülakat puanı arasındaki farklar nedeniyle başarısız sayılmalarına tepki göstermektedir.

Sayın Yalçın bu tepkisini konunun müsebbibi ve muhatabı olan BAKANLIĞA yapmak yerine “paralel yapı” adını verdiği hayalet bir yapıya göstermektedir. Yalçın “’Isparta’da 6 tane paralel yapıya mensup kişinin sınavı kazandığını öğrendik. Bu durum tesadüf olamaz’ demektedir.

Sayın Yalçın’a sesleniyoruz:

 Siz sendikacısınız haksızlığa karşı durmak adına çıkar hesabıyla siyasilerin kullandığı dille kimseyi bir yapıya mensup olmakla suçlayamazsınız. Kimdir bu 6 kişi açıklayın. Hangi paralel yapının mensubudurlar. Paralel yapı hakkında çarpık kanaatinizden başka kanıtınız var mıdır?

Diğer bir husus da  varsa bu yapının engellenmesi için tepki göstermeniz gereken merci hükumet ve bakanlık değil midir? Neden açıklamanızda bakanlığa ve hükumete karşı bir çağrıda bulunmuyorsunuz.

Siz komisyonda bulunanları da paralel yapıyla suçladığınızın farkında mısınız? Öyleyse  Mülakat komisyonları kimin imzası ile belirlenmiştir? Komisyonları belirleyen bakanlık da paralel yapının esiri midirler?

Konunun mevcut siyasi gündem arasında EĞİTİM BİR SEN tarafından yakın durduğu hükumete şirin görünme çabası olarak değerlendiriyoruz. EĞİTİM BİR SEN eğer bu konuda ciddiyse önce sınavdan geçme puanını ancak alabilen mülakattan da yüksek puan alan üyelerini açıklamalı önce onların puanlarını yargıya taşımalıdır. Birkaç örnekle asıl muhatabı olan hükumeti ve bakanlığı eleştirmek yerine mevzi sıklaştırma gayretinden kurtulmalıdır.

EKSEN Eğitim SEN

Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası Genel Merkezi
http://eksenegitim.org/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim