Öğretmen Diyarı

DES Dikkat Çekti, MEB Harekete Geçti!

Milli Eğitim Bakanlığı valiliklere gönderdiği yazı ile okul bahçelerinin öğrencilerin fiziksel ve sosyal gelişimine uygun şekilde düzenlenmesini istedi. 
Çocukların ihtiyaç ve isteklerinin dikkate alınmadan okul bahçesi tasarımlarının gerçekleştirildiğinin dile getirildiği basın açıklaması yerel ve ulusal basında geniş yer almıştı. Ayrıca Bıçak Milli Eğitim Bakanlığı’nı okul bahçelerinin tasarımı konusunda acilen politika üretmeye ve asfalt okul bahçeleri için tedbir almaya davet etmişti. Bakanlık da okul bahçelerinin öğrencilerin fiziksel ve sosyal gelişimine uygun şekilde düzenlenmesi yönünde harekete geçti. Valiliklere gönderilen yazıyla, söz konusu standartlara göre okul bahçelerinde, alanlarının elverdiği ölçüde voleybol, basketbol ve mini futbol sahası, tenis kortu vb. spor alanlarının oluşturulması istedi. Ayrıca bunlar yapılırken özel idareler, belediyeler, STK'lar, hayırsever katkıları gibi çevre imkanlarının da kullanılarak düzenlenmesi önerildi.
Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Bıçak şöyle konuştu: “Öğrenciler okulda bulundukları tüm sürenin yaklaşık üçte birini ders dışı zaman olarak kullanmaktadırlar ve bu süreyi okul bahçesinde geçirmektedirler. Okul bahçeleri dinlenme, hareket, öğrenme ve yaşama mekanları olup çevreye duyarlı, aktif ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi için büyük bir öneme sahiptir. Bakanlığın okul bahçelerinin tasarımında öğrencilerin fiziki ve sosyal gelişimlerini göz önünde bulunduracak yönde bir adım atması desteklediğimiz güzel bir gelişmedir. Yetkililere teşekkür ediyor, sendikal muhalefetle siyasi muhalefeti birbirine karıştırmadan eğitim sistemimize katkıda bulunmaya devam edeceğimizi bildiriyoruz.”
DES’in konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasının yer aldığı bazı haber siteleri: 
http://www.mebpersonel.com/egitim/okullar-hayat-olmuyor-asfalt-oluyor-h177467.html 
http://www.kamugazetesi.com/haber/okullar-hayat-olmuyor-asfalt-oluyor-21829.html 
http://www.ogretmendiyari.com/haber/53960/okullar-hayat-olmuyor-asfalt-oluyor.html 
http://www.kamuexpress.com/default.aspx?sayfa=haberdetay&haberid=41889 
http://www.yaylahaber.com/egitim/okullar-hayat-olmuyor-asfalt-oluyor-h66940.html 
http://www.corumhaber.net/guncel/ibrahim-bicak-okullar-hayat-olmuyor-asfalt-oluyor-h44771.html 
http://corumvatan.com.tr/haber6063/okullar-hayat-olmuyor-asfalt-oluyor 
http://www.herihaber.net/okullar-hayat-olmuyor-asfalt-oluyor/ 
http://www.habercim19.com/gundem/okul-bahcelerine-asfalta-tepki-h27979.html 
http://www.yildizhaber.com/ayrinti.php?katid=5&id=39881 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol