Öğretmen Diyarı

DERSHANELER GÜNAH KEÇİSİ Mİ?

 

Son günlerde özel dershanelerin kapatılması eğitim camiasının gündemini oldukça meşgul etmektedir. Son olarak sayın Milli Eğitim Bakanımız Nabi AVCI 1 Ocak 2014 tarihinde özel dershanelerin ruhsatlarının iptal edileceğini açıklamıştır. Keşke bu iş bu kadar kolay olsaydı.

Dershaneleri kapatmak dershaneleri ortaya çıkaran ve halen dershaneleri ayakta tutan şartların ortadan kaldırılmasıyla mümkündür. Eğer bu şartları ortadan kaldırırsanız dershaneleri kapatmanıza gerek kalmaz zaten bu kurumlar kendiliklerinden kapanacaktır.

Devlet okullarında yıllardır biriken ve halende birikmeye devam eden sorunlar eğitim öğretimin kalitesini düşürmüştür. Öyle ki yıllardır MEB’e bağlı bazı okullarda şartlar mükemmel derecede iyiyken bazı okullarda ise şartlar ve imkanlar açısından oldukça sıkıntılı durumlar söz konusudur. Haliyle bu vakıa okullardaki eğitim öğretimin kalitesine yansımış ve alınan eğitim bakımından büyük bir eşitsizlik ortaya çıkmıştır. Bu manzaraya bir de tamamen yarışa dayalı bir ölçme değerlendirme sistemi de eklenince dershane olgusu eğitim öğretim sistemimizde yerini almıştır. Kısacası dershanelerin varlığı sebep sonuç ilişkisidir.

Dershanelerin kapatılması yıllardır konuşulmuş, fakat dershanelere yönelimi azaltmak için alınabilecek en etkili yöntem olan devlet okullarının cazibesini arttırmak, fırsat eşitliği sağlamak ve devlet okullarında yürütülen eğitim – öğretim sürecini seçmede temel almak gayesi gerçekleştirilememiştir.

Yeni sınav sistemi diye sunulan en son seçenekte dershanelere olan ihtiyacı azaltmayacak aksine daha da arttıracaktır. Yarışmaya dayalı bir seçme sisteminde dershaneler kapatılabilir ancak vatandaşın özel ders almasının önüne geçilemez. Dershaneleri kapatmak daha da tehlikeli bir sonuç doğurabilir. Mevcut durumda ruhsatlı ve denetime dayalı dershanelerin yerine ruhsatsız denetimsiz merdiven altı diye tabir edebileceğimiz evlerde, bodrumlarda, kıyıda köşede, gizli saklı yürütülecek özel ders faaliyetleri ne gibi olumsuzluklar doğuracak bunu zaman gösterecektir.

Devlet okullarında belli bir standardın yakalanmadığı, Yönetim kademelerine görevlendirme ile atamaların yapıldığı, liyakatin göz ardı edildiği, mülakat adı altında iltimas kapısının aralandığı, öğretmen ihtiyacının giderilmediği, atanamayan yüzbinlerce öğretmen adayı dururken vekil öğretmenlik, ücretli öğretmenlik uygulamasıyla eğitim öğretim faaliyetlerinin yürütüldüğü, personelin özlük haklarında gerekli düzenlemelerin yapılmadığı, binlerce öğretmenin hak aramak için mahkeme kapılarını aşındırdığı, bakanlığın bölge idare mahkemelerinde hak arayıp hakkını alan öğretmeninin hakkını vermemek için danıştaya, yetmedi danıştay İdari davaları Kuruluna taşıdığı, uygulamalarla mı dershanelerle mücadele edeceksiniz, Okullardaki kaliteyi yükselteceksiniz?

Toplumu yöneten idarecileri, toplum sağlığını koruyan sağlık personelini, güvenliği sağlayan kolluk güçlerini, adil bir toplum düzeni için çaba sarfeden adli personeli, mutlu bir dünya ve ahiret hayatı için topluma önderlik eden din adamlarını, iyi bir yuva kurmaları için anneleri babaları ve kısacası tüm toplumu yetiştiren, şekillendiren, değiştiren eğitim sistemimizin öncelikli olarak düzenli ve adil olması gerekir. Aksi takdirde toplumun her alanında sıkıntılar artarak devam eder.

Sonuç olarak şunu belirtmeliyim ki; onlarca yıldır devlet okulları tercih edilebilirlik açısından dershaneler karşısında sürekli gerilemiş eğitim sistemimizdeki problemler dershanelere olan ilgiyi her geçen gün daha da arttırmıştır. Bugün milyonlarca öğrencimiz ailelerine büyük bir külfet getirmesine rağmen dershane kapılarında iyi bir lise ya da iyi bir üniversite hayaliyle, mutlu bir gelecek özlemiyle bekliyorsa bu ciddi bir problemdir. Onlarca yıldır süren bu problemin bugün konuşulması da aslında önemli bir merhale.

Dershane problemine eğitim sistemimizin  günah keçisi aramasına gerek yoktur. Problemin kaynağı eğitim sistemimizin bizzat kendisidir.

Ergül SIRKINTI

EKSEN   EĞİTİM-SEN

Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası

 

Kayseri İl Temsilcisi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim