Öğretmen Diyarı

Danıştaydaki Nöbet Konusu Şube Müdürlüğü Konusuna benzer mi?

Biliyorsunuz Anadolu Eğitim Sendikası nöbet görevinin yasal düzenlemesinin haksız olduğu için Danıştay'a dava açmıştı.Peki Danıştaydaki  nöbet konusu verilecek karar doğrultusunda şube müdürlüğü konusuna benzer mi ? Nasıl bir alakası var diye aklınıza bir düşünce gelebilir ama hukuki kararların uygulanması açısından alakası var çünkü danıştay  dairelerince verilen şube müdürlerinin sadece mülakata dayalı atanmasına dayanak olan hükümlerin yürütmesi durdurulmuş ve 30 gün içinde gerekli düzenlemeye gidilerek hukuki bir zemine oturtulan bir atama şekli benimsenmesi gerekiyordu fakat hala gerekli düzenlemeler yapılmadığı gibi verilen kararların iptal edilen maddelerin atamaları etkilemeyeceği söylendi.


Şube Müdürlüğü atamaları için verilen danıştay kararları neticesinde yürütmeyi durdurma kararları doğrultusunda atamaların iptal edilip yapılacak düzenleme ile yeniden düzenleme ile yapılması beklenirken, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarımız Yusuf TEKİN bey'in “Bugüne kadar ataması gerçekleştirilen şube müdürlerimizin  yeniden atanması gibi bir konu söz konusu değildir. Ancak Mahkemelerden atamalarla ilgili iptal kararı çıkarsa ki , şu anda atanan kişilerle ilgili herhangi bir mağduriyet söz konusu olmayacaktır. Mahkeme sürecini takip etmekteyiz. mahkemelerde olabilecek gelişmeler karşısında uygulayacağımız bir B Planımız hazırda bulunmaktadır.” Açıklaması kamoyunda soğuk duş etkisi yaratmış ve hukuki kararların diğer bakanlıklarda yönetmelik değişikliği ile uygulanırken nasıl olur da MEB'de uygulanmazdı hukuki olarak hiçbir cevabı bulunmuyordu.

 

Anadolu Eğitim Sendikası ;26.07.2014 tarih ve 29072 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak aynı tarihte yürürlüğe girmiş olan “Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurma istemli iptal davası açmış ve iptalini istediği konular arasında nöbet görevi de vardı.Şube müdürlüğü atamalarındaki belirsizlik te düşünüldüğünde akıllara şu benzetim gelebilmektedir; şube müdürlüğü kadrolarına atananların Danıştay dairelerinin verdiği karardan önce yapıldığı için eski haline göre bir etkiye sahip olacağı düşüncesi var ise ozaman danıştay dairesi Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin nöbet görevini iptal ederse karardan önce öğretmen olanlara nöbet görevi vermeye devam etmeye,karardan sonra Milli Eğitim Bakanlığına öğretmen olarak atanacaklara ise karardan sonra atandıkları için yeni haline mi maruz bırakacak?Malum! Karara kadar yürürlükte olan maddelerce işleme maruz kalanların uygulamaları iptal edilmez iken karardan sonra yönetmeliğe maruz kalanlara yönetmeliğin hukuki zemine oturtulduğu hali uygulanmakta düşüncesi var.

 

Bunun böyle olamayacağı aşikar değil mi ? yani sadece danıştay daireleri için değil idare mahkemelerin verdiği yürütmeyi durdurma veya iptal kararları idari işlemin (yönetmelik maddelerinin) yayınlandığı tarihten itibaren ölü doğmasına sebebiyet verir.

 

Danıştay 2.Dairesi'nin 25/11/2013 tarihli 2013/7839 esas nolu ve 2013/7729 esas nolu mahkeme kararları doğrultusunda 28728 sayılı resmi gazete 04/08/2013 tarihinde yayınlanan MEB Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 21. maddesinin 1. fıkrasında yer alan ” şube müdürü, tesis müdürü ve basımevleri müdürleri bakımından sözlü sınav başarı listeleri üzerinden” İbaresinin yürütmesi durdurulması ile atanan 1709 şube müdürünün atanmasının  iptal edilmeyişinin hukuki bir açıklaması yapılmadan danıştaya açılan her türlü davalar için insanın aklına karardan öncesini mi sonrasına göre mi işlem yapılacak soruları gelir.

 

Eğer saçmalama! Tabi ki de Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verirse tabi ki şu anda nöbet tutan ve bakanlığın bünyesinde olan tüm öğretmenleri etkiler ve hiç birine nöbet görevi verilemez diyorsanız biri bana şube müdürlüğünün sadece mülakata göre yapılamasını öngören madde iptal edildikten sonra karar öncesinde atandıkları için atamalarının iptal edilmeyişinin mantığını açıklasın?

 

Sedat DEGER
Anadolu Eğitim Sendikası Genel Merkez Hukuk Danışmanı

mebpersonel.com - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim