Öğretmen Diyarı

ÇÖZÜM ÜRETMESİ GEREKENLER SORUN ÜRETİYOR

Aktif Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Sefa Zor, son yıllarda bakanlığın eğitim adına yaptığı düzenlemelerle eğitim sistemini adeta bir yazboz tahtasına çevirdiğini ve art arda birbirini tutmayan kararlar alarak eğitim sisteminin içini boşalttığını vurguladı. 

 

Eski sistemin yerine getirilen yeni sistemin eskisini arattığını sözlerine ekleyen Sefa Zor sözlerine şöyle devam etti: "Ülkemizde maalesef en çok değiştirilen sistem sonuçlarının görülmesi açısından uzun yıllar değişmemesi gereken eğitim sistemidir. Son 12 yıl içerisinde eğitim sistemi üzerinde 13 temel değişiklik yapılarak onlarca vatan evladının deneme tahtası olarak kullanılması sonrası ise Aktif Eğitim-Sen, öğretim yılının, her geçen gün içinden çıkılmaz hale gelen ve kangren olmaya yüz tutmuş sorunların gölgesinde başladığını belirtti istenilen düzeyde eğitim almaları engellenmiştir. Okulların tabelaları değişti, klasik liseler tarihe karıştı. 4+4+4 sistemi hâlâ oturmadı. En önemlisi de yakın çevresinde çocuğunu gönderecek okul bulamayan veli sayısı hızla artıyor. Öğrenci, veli ve öğretmenlerin bu sıkıntılarını gören, duyan, çözüm arayan ise ne yazık ki yok. Okullara yeni müdürlerin ataması yapılmadığı gibi, mevcut müdürler de görevden alınacakları için hiçbir işlem yapamıyor. Yaşanan karmaşa nedeniyle birçok okul müdürü bu dönemi rapor ve izinle geçiriyor. Okullar müdür olmadığı için yeni dönem planları yapamadı, yeni eğitim yılına hazırlanamadı. Üstelik görevden alınmayı bekleyen müdürlerin ne olacağı da ayrı bir sorun." 

 

ÖĞRENCİLER İSTEMEDİKLERİ OKULA GÖNDERİLDİ 

 

 

MEB'in on binlerce öğretmen açısından yeni bir dayatma anlamına gelen, ekonomik ve sosyal olarak ciddi sorunlara yol açacak rotasyon uygulamasını tün uyanlara rağmen hayata geçireceğini hatırlatan Zor, "Torba yasaya son anda eklenen bir maddeyle devlet kurumlarının bazı kademelerinde görev yapan memurların iş güvencesine son verildi. Yani görevine son verilen memurun mahkeme kararıyla dönmesinin önü kapatıldı. Yüzlerce kilometre ötede bir okula kaydedilen öğrencilerden imam hatip okullarına gönderilen Ermeni öğrencilere, kendi yüzdelik diliminin çok altoda biı- okula yerleşen (bahse konu olanlar tercih hatası yapanlar değil) öğrencilerden adres kriterinden dolayı istemedikleri okul türlerine yerleşen öğrencilere, boş kontenjanlara nakil haftasında hiç boş kontenjanın olmamasına kadar bir yığın konu da sadece bu başlıkta ele alınabilir" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol