Öğretmen Diyarı

Çocuk Kulüpleri Öğretmensiz Kalıyor !

Milli Eğitim Bakanlığı nın Ağustos 2014 te yayınladığı, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Çocuk Kulüpleri Yönergesi kapsamında, okullarda kurslar açılmaya çalışılıyor.

 

Bilindiği üzere,bu kurslar geçmişte “ etüd” programları olarak adlandırılır, kurslar etüd yönetmeliğine göre yapılırdı.

 

Özellikle, büyükşehirler başta olmak üzere,anne-babanın yoğun olarak çalıştığı bölgelerde bu kursların açılması zorunludur. Çünkü; çocuk okulda olmadığında,sokakta kalıyor.Öğrenci velisi,parayı ödeyeyim , çocuğum okul da “etüd” programına devam etsin istiyor. Etüd programına kalmayan çocuk ya dışarıda,ya tanıdık,bildik birinin evinde, akrabada,komşuda kalacak ya da evde yalnız kalacak.Bu durumda bir çok veli çocuğuna bakıcı tutmak zorunda kalıyor.Yani,veli için çocuğunun o saatlerde okulda olması çok önemlidir.

 

Bakanlık, etüdleri kaldırdım diyor.Aslında kalkan bir şey yok.İsim değişikliği var. “Etüd ve Kurslar yönetmeliği” nin ismi değiştirilmiş, biraz makyajlanmış ve “Çocuk kulüpleri yönergesi” olmuş. “Etüd Odası “değil,”Çocuk Kulübü” diyeceğiz. Bakanlığı kutlamak lazım.Hakikaten müthiş bir buluş gerçekleştirmiş.

 

İLKOKULLARIN MADDİ SORUNLARINI ÇOCUK KULÜPLERİ Mİ GİDERECEK ?

 

Çocuğunu, iş çıkışına kadar okuldaki kulüpte bırakacak olan veli,maddi olarak sorun çıkarmıyor.Söylenen parayı bulup-buluşturup ödeyecek. İstanbul için basit bir hesapla,500 öğrencinin “Çocuk Kulüplerinde” kursa kaldığını düşünelim.Bu Yönergedeki taksimata göre; yıllık 130 bin lira okula kalıyor.Bu meblağ,İstanbul da ortalama bir okulun temizlik, güvenlik,eleman vs.giderlerini karşılıyor. Veliden toplanan ücretin,öğretmene ödenmesi gereken kısmını resmen gasp ederek bu adaletsiz dağılımı yapmışlar ve bu paralarla da okulları finanse ediyorlar. Devlet,özel okullara teşvik verir,ortaokul ve liselerde ücretsiz kurslar açarken,İlkokulları eğitimi finanse edecek,dolaylı vergi toplattığı kurumlar haline getirdi.

 

SORUN; ÜCRETLERİN DAĞILIMINDAKİ ADALAETSİZLİKTİR …

 

Çocuk Kulüpleri Yönergesinin 14-15-16 maddelerinde,para toplama ve harcamayla ilgili kısımlar var.Yönergenin,EK-3 Çizelgesini incelediğimizde,velinin kurs için yatırdığı paranın önemli bir bölümünün okul giderleri ve vergilere gittiği görülüyor. Öğrenci velisini kulüp çalışması için verdiği 100 lira şöyle taksim ediliyor.

 

100 TL nin ;

 

34 Lirası doğrudan okula,

 

9.45 Lirası devlete vergi,

 

38.25 Lirası Öğretmene,

 

19.30 Lirası da, Okul İdaresi, Memur,Temizlikçi ve Milli Eğitime kalıyor.

 

Bu hesaba göre; Devlet , Öğretmen üzerinden, Öğrenci velisinden öğrenci başına her 100 TL.nin 43.45 TL.sini tahsil ediyor.Öğretmene Vergi toplatıyor. Geçen yıllarda yapılan

 

Enver Demir

 

TES İstanbul 9 No’lu Şube Başkanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol