Öğretmen Diyarı

BASK: MEMURLARA BİRER MAAŞ TUTARINDA ÖDEME YAPILMALIDIR.

 

BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu) Genel Başkanı Bayram Zengin bir basın açıklaması yaparak; kamu işçilerin zam ve iyileştirme almaları için bulunan kaynağın, memur ve emekli söz konusu olduğunda kuruduğuna dikkat çekerek; TÜİK tarafından açıklanan Mayıs ayı enflasyon oranı doğrultusunda memurlara birer maaş tutarında Denge Ödeneği verilmesinin zorunlu olduğunu ifade etti.

BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, basın açıklamasında şöyle dedi:

“Mayıs ayı enflasyon oranı (TÜFE) % 0.56 olarak gerçekleşerek 2015 yılının ilk 5 aylık enflasyon oranı % 5.30’a ulaşmış, memurlar ve emeklileri 2015 Mayıs itibari ile % 2.30 alacaklı duruma geçmiştir.

Memur ve emeklilerinin 2014 yılında ödenmeyen enflasyon farkları ile birlikte alacakları % 8’ e yükselmiştir.

Memur ve emeklileri 12 aydan beri cepten yemekte, borçla geçinmektedir.

Hükümetin; sarı ve yandaş sendikalarla yapılan ve memurlar için toplu peşkeşten başka bir şey olmayan sözleşmeyi gerekçe göstererek memur ve emeklilerini açlığa, yoksulluğa mahkum etmesi ve fırsatçılık yapması kabul edilemez.

KAMU İŞÇİLERİNE 7. İKRAMİYE VERİLİRKEN, MEMURA ENFLASYON FARKI BİLE YOK

Hükümetin kamuda çalışan 210 bin işçi adına Türk-İş ile seçime 5 gün kala imzaladığı “2015 yılı Kamu Toplu Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü” ile 2015 yılı için kamu işçilerine önce 50 ila 100 lira arasında iyileştirme yapılmış, 2015 yılı için % 11,3 artış, diğer sosyal yardımlar hariç olmak üzere yılda bir kez 500 lira tutarında DENGE ÖDENEĞİ verilmesi kabul ve ilan edilmiştir. Kamu işçisine verilen 500 lira aynı zamanda 7. ikramiyedir.

Türk-İş ile imzalanan çerçeve sözleşmede yapılan iyileştirmeler ve seyyanen ödeme dahil en düşük ücrete % 21,5, en yüksek ücrete ise % 13,30 artış yapılmıştır.

Türk-İş, seçime 5 gün kala 210 bin kişilik örgütlü gücünü kullanarak istediğini almış, üyelerini rahatlatmıştır, kutluyoruz.

Beri yandan; temsil dönemi içindeki üç seçime rağmen ve 3 MİLYON MEMUR u temsil etmenin gücüyle pazarlık masasına oturmuş sarı ve yandaş kamu sendikaları, hükümetin teklifini dahi dinlemeden toplu peşkeş sözleşmesine parmak basmış, 2014 yılı enflasyon farkını da hükümete hediye etmiştir.

Dünyanın hiçbir yerinde ve tarihin hiçbir döneminde böyle bir sendikal anlayış, böylesi bir satış görülmemiş ve işitilmemiştir. Üyesinin değil işverenin haklarını savunan bir sendikacılık çalışanlar arasında taraftar bulabilmesi ve yetki alması utanç vericidir.

Açıklanan Mayıs ayı enflasyon oranı, 2014 yılından ödenmeyen enflasyon farkı ve  Türk-İş ile varılan anlaşma göz önünde bulundurularak, imzalanan toplu peşkeş sözleşmesi rafa kaldırılarak, ACİLEN memurlar için revize bir sözleşme imzalanarak kayıplar telafi edilmelidir.

Çerçeve Anlaşma Protokolü ile memur ve kamu işçilerinin ücretleri arasındaki makas memurlar aleyhine yeniden açılmaya başlamıştır. Kamu işçilerine 7. İkramiye verilirken memurlara enflasyon alacaklarının bile ödenmemesi ibret ve utanç vericidir.

Bu kapsamda, önümüzde RAMAZAN AYI ve ardından RAMAZAN bayramının olduğu dikkate alınarak Bakanlar Kurulu Kararıyla her memura birer maaş tutarında seyyanen ödeme yapılmalıdır.

Bu ödeme adalet ve eşitlik anlayışının gereğidir.

Biz, yeni vaatler değil, kayıplarımızın telafisini istiyoruz. İşverenimiz olan devlet; adil olduğunu, işçisi ve memuruna eşit değer verdiğini seçimden önce ispata zorunludur.

                                                                                                                                  BASIN BÜROSU

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim