Öğretmen Diyarı

Bakan Avcı’nın Dershaneleri Fişlemesine Suç Duyurusu

Aksiyon İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na bağlı Pak Eğitim İş Sendikası Nabi Avcı hakkında suç duyurusunda bulundu.


Nabi Avcı'nın dershanelerin dönüşümü hakkında bir konuşmada kullandığı ifadeler Sendikaların tepkisine neden oldu. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 'Paralel yapının dershanesi ya da kurumu olduğunu bilsek ve bunu kanıtlasak ki bunu kanıtlamak o kadar da zor değil ve o bilgileri değerlendiriyoruz ona göre ruhsatlandırıyoruz' ifadesini kullanarak, bazı dershanelerin fişlenerek özel okula dönüşümüne izin verilmeyeceğini söyledi.


Bu açıklama üzerine Pak Eğitim İş Sendikası Nabi Avcı hakkında suç duyurusunda bulundu.


PAK Eğitim İşçileri Sendikası Genel Başkanı Abdullah Kayışkıran suç duyusu öncesi Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Nabi Avcı’nın sözlerinin hukuk devleti ilkesine ve demokrasiye aykırı olduğunu belirten Sendika başkanı Kayışkıran, "Türkiye’de ticaret yapan şirketleri görüşlerine göre fişleyeceklerini ve bu fişleme neticesinde binlerce şirkete hiçbir mahkeme kararına ihtiyaç duyulmaksızın faaliyet izni vermeyeceklerini ifade etmektedir. Açıkça hukuk rafa kaldırılıp keyfi tercihlerle, görüşünü beğenmedikleri şirketlere karşı yasak ve ayrımcılık uygulayacaklarını ifade etmiştir." ifadelerini kullandı. 


Yapılan bu uygulamanın Anayasa ve yasaları hiçe saymak olduğunu belirten Abdullah Kayışkıran, " hukuki karşılığı olmayan ‘paralel yapı’ uydurma bir ifadeyle suçlanan Hizmet Hareketi’ne yakın dershaneleri tespit edip özel okula dönüşmelerine izin vermeyeceklerini söyleyerek, kaç yıldır dile getirdikleri eğitimde dönüşüm yalanını kendileri ortaya çıkarmışlardır" diye konuştu.


Uzun zamandır gündemde olan dershanelerin özel okula dönüşümü (kapatılması) sürecinde, Nabi Avcı'nın yaptığı ''Paralel yapının dershanelerini tespit ediyoruz" açıklaması, özel okula dönüşemeyen dershanelerde çalışan öğretmen ve diğer personelin durumları hakkında da soru işaretleri oluşturdu. Milli Eğitim Bakanlığı, eskiden dershanede çalışmakta olan ve şuan açıkta kalan öğretmenleri MEB bünyesinde görevlendireceklerini açıklamıştı. Bu açıklamadan sonra dershane öğretmeleri de yapılan bu fişleme sonrasında kendilerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından atamasının yapılmayacak olduğu fikrini doğurdu.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol