Öğretmen Diyarı

Atama Bekleyen Öğretmenler İçin Çözüm Önerileri

 

•    Emekliliği gelmiş yaklaşık 250 bin civarında öğretmen için özel bir formül uygulanmalı. Gerekli teşvikler verilerek emekli olmaları sağlanmalıdır.(örneğin emekli maaşlarına en az %20 zam yapılmalı ek gösterge 3600 olabilir, emekli ikramiyeleri tek seferliğine en az %50 arttırılmalıdır vs, vs)

•    MEB ve YÖK arasında ortak bir komisyon kurulmalı. İhtiyacın %10-15 fazlası kadar öğretmen yetiştirilmelidir. Üniversitelerin yapıları bu ihtiyaca göre düzenlenmelidir.

•    Üniversitelerin Fen Fakültelerinin kalitesi yükseltilmeli, Buradan mezun olanların devlet kapısında öğretmen olmak amacı dışında;  üreten, araştıran vizyoner kişiliğe sahip bilim adamı olma kültürü verilmelidir. Bu mezunlara gerekli imkânlar ve destekler sağlanmalı, teknoloji ile donatılmış laboratuarlarda istihdam edilmeli.

•    Ortaokuldan itibaren meslekleştirme oranları kaliteli bir şekilde arttırılmalı. Akademik eğitim ve mesleki eğitim Avrupa standartlarına yükseltilerek dengelenmelidir. Meslek eğitimini tamamlayan öğrencilere iş imkânı oluşturulmalıdır.

•    Tüketime dayalı eğitim sistemi yerine, üretime dayalı eğitim sistemi oluşturulmalıdır.

•    Özel okul oranları %10′a yükseltilmeli. Çocuklarını özel okullara gönderen velilere devlet okuluna giden bir öğrencinin en az yıllık masrafı kadar yardımda bulunulmalıdır. Böylece özel okul sayısının artmasına,bir şekilde öğretmen istihdamı da artacaktır.     Emekli olunca öğretmenlerin maaşlarının yarıya düşürülmesi, öğretmenlerin emekli olmak istemelerinin önüne geçiyor ve sadece yılda emeklilik oranının %1’i dir.     ACİL OLARAK, emekli maaşlarında ve emeklilerin özlük haklarında yapılacak iyileştirmeler ile emekli olmaya teşvik edici politikalarla emekliliği hak eden 250 bin öğretmenin görevden ayrılmasıyla atama bekleyen öğretmenler için bir umut doğmuş olacak.

Des

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim