Öğretmen Diyarı

Ata-Sen İsmail Koncuk Hakkında Suç Duyurusu‏nda Bulundul

Atasen, İsmail Koncuk hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 125/2, 125/4 ve 53/1-d maddeleri gereğince suç duyurusunda bulundu. Atasen tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen dilekçede şu ifadelere yer verildi:

 

 

"Sendikamızca 11 Şubat 2014 tarihinde Türk Eğitim Sen üst yönetimine eleştiri de içeren bir basın açıklaması yapılmıştır. Çeşitli haber sitelerinde de yer alan bu basın açıklaması, herhangi bir hakaret içermemekte olup eleştiri sınırları çerçevesinde kalmaktadır. Bu açıklamanın ardından şüpheli İsmail Koncuk tarafından sendikamıza ve üyelerine yönelik ağır hakaretler içeren bir basın açıklaması yayınlanmıştır. Bu açıklamada, sendikamızın adına gönderme yapılması ve sendikamızın basın açıklamasında yer alan uzun bir cümlenin de tırnak içinde aynen alınarak kullanılması nedenleriyle sendikamızın hedef alındığı hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak biçimde ortadadır. Şüpheli, bu açıklamasında sendikamıza ve üyelerimize hitaben 11 kez “MAL” ve 1 kez “APTAL” kelimelerini kullanmıştır. Yukarıda açıklanan nedenler ve deliller ışığında şüpheli İsmail Koncuk hakkında şikâyetçiyiz. Gerekli kovuşturmanın yapılarak şüphelinin cezalandırılması için kamu davası açılmasına karar verilmesini arz ve talep ederiz.” 

 

 

Ata Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada İsmail Koncuk’a özür dilemesi için yaklaşık 3 haftalık bir süre tanındıktan sonra sözleri için özür dilememesi üzerine suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

 

 

Genel Başkan Koncuk, yakın zamanda sonuçlanan başka bir davadan da hakaret etmekten dolayı 357 gün hapis cezası almış, bu ceza 7.080 TL adli para cezasına çevrilmişti. Ayrıca başka bir ceza daha alması İsmail Koncuk'u Türk Eğitim Sen ve Türkiye Kamu Sen Genel Başkanlığı koltuğunu kaybetme riskiyle karşı karşıya bırakabilir.

 

 

Suç duyurusunda yer verilen Türk Ceza Kanunu’nun Belli Hakları Kullanmaktan Yoksun Bırakılma başlıklı 53/1-d maddesinde ise “Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasî parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan yoksun bırakılır.” düzenlemesi yer alıyor. Bu hükmün geçerli olabilmesi için alınan hapis cezasının bir yıldan fazla olması gerekiyor.

 

 

Atasen Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada bir eğitim sendikasının başka bir eğitim sendikasını dava etmesini etik açıdan doğru bulmamakla birlikte edilen ağır hakaretlerin Türk Eğitim Sen ve Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı konumundaki bir öğretmene yakışmadığı, İsmail Koncuk’a özür dilemesi ve sözlerini düzeltmesi için süre tanımalarına rağmen Koncuk’un özür dilememesi nedeniyle suç duyurusunda bulunmak zorunda kaldıkları belirtildi.

 

 

Ata Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası, ceza davası haricinde manevi tazminat haklarının da saklı olduğunu, bütün üyelerine yönelik bu hakaretlere sessiz kalınamayacağını, ülkemizdeki sendikal anlayışın daha kaliteli olması gerektiğini de vurguladı.

 

 

ATASEN

 

Ata Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası

www.atasen.org.tr

www.facebook.com/ATASENDIKA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol