Öğretmen Diyarı

ANADOLU EĞİTİM SENDİKASI İL EMRİ HAKKINI ALDI

ANADOLU EĞİTİM SENDİKASI İL EMRİ HAKKINI ALDI

Anadolu Eğitim Sendikası olarak, özür durumundan etkilenen ve ataması yapılmayan öğretmenler için yaptığımız mücadele sürüyor. 2012 yılında yapmış olduğu başvuru ve eylemlerle 30 bin öğretmenin özür durumundan atanmasına öncülük eden sendikamız, 2015 Ocak ayında özür durumu ataması yapılmayan öğretmenler için yapmış olduğu mücadelenin sonucunu aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Abdulkerim Taş yaptığı açıklamada Özür durumu ataması yapılmayan 800 öğretmenin İl emrine atamasının yapıldığını belirtti.

Daha önce konuyu sık sık gündeme getirmiş ve özür durumu atama  taleplerimizi yinelemiştik.

http://aes.org.tr/index.php?git=haberler&op=view&id=il-ici-ozur-grubu-icin-bakanliga-basvurduk

1 Eylül 2014 tarih 793-14/2655 sayılı yazımızda, özür durum atamalarında önerilerimizi sunmuştuk.

http://aes.org.tr/index.php?git=haberler&op=view&id=il-emri-yazin-evlenene-var-kisin-evlenene-yok

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk ve Toplu Sözleşmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sedat Değer’in  21 Ocak tarihinde kaleme almış olduğu yazısından bir bölüm:

 

Yaz ayında eş özrüne başvuranlar şanslıydılar çünkü Milli Eğitim Bakanlığı inisiyatifi eline alıp kılavuzda olmamasına rağmen tercihlerine yerleşemeyenlere “il emrini” uygulamıştı ve öğretmenleri eşleri ile birleştirmişti. Bu hareket ile bakanlığımız birçok çevreden olumlu tepkiler almıştı. Görünen o ki yazın öğretmenlerin mağdur olmasının önüne geçen bakanlık kışın evlenenlere ise farklı davranarak il emrini uygulamadı ve bu yüzden birçok öğretmen ailesinden uzak kaldı.

Genel Başkanımız Sayın Cansel GÜVEN Hanımın bizzat ilgilendiği, 5 Ocak 2015 tarihinde Anadolu Eğitim Sendikası olarak bakanlığa gönderdiğimiz resmi yazı ve talebimizde Yaz Dönemi Özür Durumuna Bağlı atamalarında olduğu gibi Ocak 2015 Özür Durumuna Bağlı atamalarında da “ İl Emri “ nin uygulanmasını istemiştik.”

 

5 Ocak 2015 tarihinde 1022-15/2884 sayı ile Genel Başkanımız Cansel Güven’in bizzat başvurusu ile  talepte bulunmuştuk. Özür durumu atamalarında İl emri uygulamasının yapılmasının talep edildiği resmi yazıdan bir bölüm:

29 Ağustos 2014 tarihinde sonuçlandırılan 2014 yaz tatili özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemlerine göre öğretmenler yapmış oldukları 40 tercihte, açık norm kadro bulunmadığı için sorun yaşamış, bakanlığımız almış olduğu inisiyatif ile il/ilçe emrini uygulayarak olası mağduriyetlerin önüne geçmişti. Böylece özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunan öğretmenler norm kadro kısıtlaması ile karşılaşmamış ve özürlerinin bulunduğu illerdeki ilçelerin emirlerine atamaları yapılmıştı. Yaz tatili iller arası özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemlerinde uygulanmış olan il/ilçe emri uygulanmasına ilgi ( a ) hükümlerince yer verilememiş olmamasına rağmen işlemin tesis edilmesi Milli Eğitim Bakanlığımızın öğretmenleri mağdur etmeme adına olumlu gerekli adımları atabileceğini de göstermektedir.

İlgi ( b ) hükümlerinde 19 Ocak 2015 tarihinde sonuçlandırılacak olan 2015 Ocak ayı özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemleri için il/ilçe emri uygulamasına yaz tatili özür durumu atamalarını düzenleyen ilgi ( a ) gibi yer verilmemiştir. Öğretmenlerin özel durumlarına bağlı olarak gerçekleştirilen özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemlerinde il/ilçe emrinin olmaması öğretmenlerimize olası mağduriyetlere sebebiyet verebilecektir, fakat 2014 yaz tatili özür durumuna bağlı yer değiştirme duyurusunda da il/ilçe emri olmamasına rağmen iller arası yer değiştirme atamalarına başvuranlardan tercihlerine yerleştirilemeyenlerin özürlerinin bulunduğu ilçelerin emirlerine kadrosu ile beraber atanmaları tarafımızca 2015 Ocak ayı Özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemlerinde de uygulanması için beklenmekte ve talep edilmektedir.

 

Anadolu Eğitim Sendikası hakların takipçisi olmaya devam edecektir…

                                                               

                                                                             Anadolu Eğitim Sendikası

 

                                                                                    Basın Sekreterliği

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim