Öğretmen Diyarı

Alan değişikliği konusunda müjdeler bekliyoruz
GEZİCİ yaptığı açıklamada; Konu ile ilgili bakanlığa başvuru yaparak taleplerde bulunduk. Sendikamızın mağdur meslektaşlarımızın yanında olduğu bilinmelidir.
Sendikamız her öğretmenin uzmanı olduğu alanda eğitim vermesini esas tutar.
Alanı zorunlu olarak değiştirilen ve mezuniyet alanına dönmek isteyen öğretmenlerimizin kendi mezuniyet alanlarına intikali sağlanmalıdır.
İkinci üniversite okuyarak alanlarında uzmanlaşan öğretmenlere alan değişikliği hakkı verilmeli, yetkin oldukları branşlarda çalışmaları sağlanmalıdır.
540 saatlik MEB Özel Eğitim Öğretmenliği sertifikasını almış ve yaklaşık 1 yıldır bu alana geçmeyi bekleyen öğretmenler alan değiştirebilmelidir.
Sürekli değişime uğrayan ders dağılımları artık bir sisteme oturtulmalı, YÖK ile koordinasyon sağlanarak fazla ihtiyaç duyulmayan branşlarda öğretmen yetiştiren fakültelerin dönüşümü sağlanmalıdır.
Her şeye rağmen branş fazlası olan öğretmenlerin çeşitli komisyonlarda ve idari kadrolarda istihdamı yönünde bir çalışma yürütülmeli, yan alanlara atanmaları için mutlaka 500 saatten az olmamak üzere sertifika eğitimine tabi tutulmaları sağlanmalıdır.
Eğitim-öğretimin başarı eksenli yürütülmesi, yer değişikliğinde branş temelli mağduriyet yaşanmaması, mesleki tatminin artması yönünden yukarıda sayılan önlemlerin acilen alınması gerektiğini düşünüyorum.
Muhammet Ali Gezici
Genel Hukuk ve Toplu Sözleşme Sekreteri

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Çelebi 12 ay önce

Mezuniyeti birden fazla alana kaynak olanlara, ikinci üni bitirenlere, Mezuniyet alanı dışına atananlara yönetmelik çerçevesinde tüm boş normlar açılarak alan değişikliği yapılmasını istiyoruz.

Avatar
hasret 12 ay önce

Bakanligin actigi 540 saatlik kursu tamamlayanlar Alan degisikligi ile ozel egitim alaninda calismayi bekliyoruz