Öğretmen Diyarı

Aktif Eğitimciler Sendikası 2015 Eylül Ayı Enflasyon Raporu Yayınlandı

Aktif Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Osman Öztürk, Aktif Eğitim Sen Ekonomi Servisi tarafından hazırlanan 2015 Eylül ayı enflasyon raporuna göre, Memura verilecek olan enflasyon %0,12'lik enflasyon farkıyla birlikte aldığı zam oranının piyasadaki enflasyon artışına göre 'hiç hükmünde' olduğunu söyledi.
Aktif Eğitimciler Sendikası Ekonomi Servisince her ay Türkiye İstatistik Kurumunca hazırlanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) raporları ile diğer ekonomik verilere dayanılarak yayınlanan Enflasyon Raporunun Eylül 2015 sayısı kamuoyu ile paylaşıldı.

ENFLASYONUN MEMUR MAAŞ ARTIŞINA ETKİSİ DÜŞÜK KALDI

Raporu değerlendiren Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Osman ÖZTÜRK;

“Toplu sözleşme hükümleri gereğince 2015 yılının ikinci yarısındaki enflasyon hesabında Aralık 2014 yılı bazalınacaktır. Dolayısıyla Aralık 2014 ve Aralık 2015 dönemleri arasındaki enflasyon oranı % 6,09'u geçtiği oranda memurlara enflasyon farkı kadar ek ödeme yapılacaktır. “ ifadelerini kullandı. Mali işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Osman ÖZTÜRK bunlara ek olarak;

“Enflasyonun Eylül 2015 döneminde %0,89 oranıyla birlikte bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim oranı %6,21 olduğu düşünüldüğünde bu durum memurun maaşına %0,12 kadar zamlı olarak yansıyacaktır. Bu da piyasa şartlarındaki enflasyon sepetiyle mukayese edildiğinde‘hiç hükmünde’ bir artış olarak görülmelidir.” Şeklinde eklemelerde bulundu.

OKUL MASRAFLARI VE KURBAN FİYATLARI SEPET ENFLASYONUNU ARTIRDI

Eylül ayında okulların açılması ve kurban bayramı sebebiyle vatandaşın sepet enflasyonunun arttığının altını çizen ÖZTÜRK, Aktif Eğitimciler Sendikasının Ağustos 2015 dönemi enflasyon raporuna göre bir ailenin okul masrafı servis ücreti de düşünüldüğünde 2.700,50TL olarak açıklandığını ve kurban bayramı ile birlikte seyahat, giyim ve kurbanlık hayvan bedellerinin ortaya çıkmasıyla başta dar gelirli vatandaşlar olmak üzere aile bütçelerinin aşağı yönlü olarak etkilediğini söyledi.

KIŞ AYLARI SIKINTININ HABERCİSİ

Kış aylarının gelmesiyle giyim, sebze ve meyve ile konut ısınma fiyatlarındaki artışların memur bütçesini oldukça zora sokacağını vurgulayan ÖZTÜRK, her sendika ve konfederasyon gibi çalışanların mesleki, ekonomik, kültürel hak ve çıkarlarını korumakla görevi olan yetkili konfederasyonun katılımıyla sonuçlanan toplu sözleşme görüşmelerinden çıkan kararların sonuçları itibariyle memurların beklentilerini karşılayamadığını, hayatın gerçeklerinden uzak olduğunu ve memur bütçesinin her ay daha da kötüye gittiği ifade etti. Osman ÖZTÜRK, özellikle okul çağında çocuğu olan ailelerin yapmak zorunda oldukları okul alışverişleri de düşünüldüğünde durumun hiç de iç açıcı olmadığını vurguladı.

Açlık sınırı ve asgari geçim oranları da göz önüne alındığında memur ve ailelerinin gelirlerinin zaten düşük olduğunun altını çizen Osman ÖZTÜRK, “eğitim çalışanlarımızın hayat standartlarının dünyadaki meslektaşları ile karşılaştırıldığında, kapkara bir tablo ortaya çıkmış ve bu durum bakıp da görmek isteyen gözler için çözüm bekleyen bir sorun olarak apaçık ortada durmaktadır” dedi.

TÜKETİCİNİN ENFLASYONU BİR TÜRLÜ DURDURULAMIYOR

Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Osman ÖZTÜRK sözlerine şu şekilde devam etti; “2015 yılı Ocak ayından itibaren TÜFE seyrine bakıldığında %7,95 oranla yılın en yüksek ikinci enflasyon rakamını da Eylül 2015 döneminde görmüş bulunuyoruz. Sezon etkileri de düşünüldüğünde enflasyonun yıl sonuna kadar düzenli bir şekilde artacağı aşikardır. Ülke gündemindeki çeşitli alanlardaki belirsizliklerin Kasım 2015 itibariyle devam edebileceği göz önüne alındığında geçinmekte zaten zorlanan memur güzel günleri görebilmek için biraz daha beklemek zorunda kalacaktır.

Aktif Eğitimciler Sendikası Eylül 2015 enflasyon raporuna ulaşmak için tıklayınız.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim