Öğretmen Diyarı

Aktif Eğitim Sen'den Rotasyonla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Aktif Eğitimciler Sendikası yaptığı sosyal faaliyet ve etkinliklerin yanı sıra üyelerini bilgilendirme seminerlerine devam ediyor. Sendikanın Kayseri Şubesinin Mevzuat ve Toplu Sözleşme bölümü üyelerine İl içi ve il dışı yer değiştirme ile rotasyonlar konusunda bilgilendirmede bulundu.


İl içi isteğe bağlı yer değiştirme başvuruları 20 - 26 Mayıs 2015 tarihleri arasında yapılacağını; atamaların valiliklerce 29 Mayıs 2015 tarihine kadar sonuçlandırılacağını hatırlatan Teşkilatlanmadan sorumlu Şube Başkan Yardımcı Necmettin Gürler “Tercih yapılırken dikkatli olunmalı, tercih yapacağınız okuldan farklı nedenlerle ayrılanlar olacaktır. Bu yüzden  nasıl olsa dolu gelmez diye düşünmemeli, il içi sırasının ikinci kez işletilme ihtimalini de göz önünde bulundurarak istediğimiz bir okulu tercih edebiliriz. Biliyorsunuz tercih sayısı 40’a çıktı”. dedi.


Rotasyonla alakalı Sendikanın Kayseri Şube Başkan Vekili Turgay Yolcu 17/04/2015 tarihinde yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 48.maddesi ile aynı yönetmeliğin "Geçici Madde-3" kapsamında aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresine bağlı yer değiştirmeye tabi öğretmenlerin tespitine başlandığını,  ihtiyaç tespitinin ardından rotasyonla ilgili takvimin belirleneceğini söylerken şunları söyledi: “2014-2015 eğitim öğretim yılında aynı eğitim kurumunda adaylık dâhil toplamda en fazla 12 yıl görev yapanlar rotasyona tâbi tutulacaktır. Görev süresi 12 yıla yaklaşan öğretmenler de rotasyondan etkilenmemek için il içi yer değiştirme tercihinde bulunabilir.”dedi.


Öğretmenlerin atama ve yer değiştirmelerle ilgili sorularının cevap bulduğu toplantıda üyeler arasında bilgi alış verişi yapıldı.


İl Dışı yer değiştirme 10-16 Haziran 2015 tarihleri arasında yapılacak; atamalar ise 18 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilecek. Ataması yapılanların ilişik kesme işlemleri de 19 Haziran 2015 tarihinden itibaren başlatılacak.


Öğretmenlerin, 2015 yılı iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme işlemleri, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda yapılacak.


Buna göre, zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunmayanlar ile bu yükümlülüklerini tamamlayan veya muaf olan öğretmenlerden 30 Eylül 2015 tarihi itibarıyla bulundukları ilde en az 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilecek

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol