Öğretmen Diyarı

Aktif Eğitim Sen'den , AYM'nin Dershane ile Kumarhaneyi Bir Tutmasına Tepki

Kumarhane ile Dershaneyi Aynı Kefeye Koydu


Anayasa Mahkemesi 13 Temmuz'da vereceği dershane kanunu ile ilgili karar için, dershanelerle ilgili çevreleri fikirlerini almak için mahkemeye çağırmıştı. Anayasa Mahkemesi Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Pak Eğitim İş Genel Başkanı Abdullah Kayışkıran, Güvender Başkan Yardımcısı Eyüp Kılcı'nın fikirlerini aldı. Burada AYM raportörü, "kumarhaneler de özel teşebbüstü kapatıldı bir şey olmadı, dershaneler de özel teşebbüs kapatılsa bir şey olmaz" ifadelerini kullandı.


1 Milyon Mezun Öğrenci Sınava Nasıl Hazırlanacak?


Dershanelerin siyasal bir kararla kapatıldığını vurgulayan Aktif Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ömer Yılmaz, LYS sınavını kazanamayan 1 milyon öğrencinin dershaneler olmadan üniversite sınavlarına nasıl hazırlanacağını sordu.


40 Bin Öğretmen İşsiz Kalacak


Dershanelerde çalışan öğretmenlerin açıkta kalmayacakları sözünün verilmesine rağmen 40 bin dershane öğretmeninden sadece 3 bin 211 tanesinin devlete atanabileceğinin kabul edilemez bir durum olduğunu vurgulayan Yılmaz, 40 bin eğitimcinin işsiz kalacağını ve mağdur olacağını ayrıca bu durumun bir çok şaibe doğuracağını ifade etti.


2 bin 500 TL Yerine 9 Bin TL'ye Eğitim


Merdiven altı eğitim veren kurumların çoğalmaya başladığını söyleyen Yılmaz, "2 bin 500 TL gibi rakamlarla dershanelere gidebilen ve üniversite okuma şansı elde edebilen orta sınıfın bu şansı elinden alınmış olacak. Çünkü çocuklarını okutabilmek için özel derslerle yaklaşık 9 bin TL vermeleri gerekir" dedi.


Bu Ellerinde Başka Done Olmadığını Gösteriyor


AYM Raportörünün dershanelerle kumarhaneleri bir görmesinin eğitim camiasını derinden yaraladığını vurgulayan Ömer Yılmaz, Sadece özel teşebbüs olmaları yönünden dershanelerin kumarhanelere benzetilmesini şiddetle kınıyor ve sadece bu açıklama bile dershaneleri kapatmanın haklı gerekçelerinin olmadığını ifade etmektir. Çünkü gerekçenin ‘kumarhaneler de özel teşebbüstü kapatıldı bir şey olmadı, dershaneler de özel teşebbüs kapatılsa bir şey olmaz denmesi’ ellerinde kapatılmasını gerektiren bilimsel ya da eğitim açısından donelerini olamadığını göstermektedir.

 

Kaynak: www.sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol