Öğretmen Diyarı

Aktif Eğitim Sen Üyelerine, Öğrenci Koçluğu Eğitimi

“Olgun: Öğrenci Koçluğu Modeli Çok Önemli”


Kişisel gelişim uzmanı Kadir Olgun, Türkiye’deki eğitim sisteminde öğrenci koçluğu modeli olmadığını bildirdi. Avrupa’daki sistemde ise bütün bunların üniversitelerde model olarak öğretildiğini ifade etti.


Aktif Eğitim Sen Manisa şubesi ile Fatih Üniversite Sürekli Eğitim Merkezi arasında imzalanan protokol ile Manisa'da Sendika üyelerine sertifikalı öğrenci koçluğu ve danışmanlığı eğitimi veriliyor. Eğitimler, 13 Haziran 2015’te sona erecek.


Kadir Olgun, kişisel gelişimin önemine vurgu yaptı ve üzerinde durduklarını söyledi. Olgun, “ Karşısındaki insanla nasıl anlaşabileceğini kavramış olacak. Bir sorun üzerinde çözüm odaklı kişisel değişim ve gelişim üzerine teknikleri öğreteceğiz.


“ÖĞRETMENLERİMİZDE DONANIM YOK”


Olgun, “Maalesef bizim eğitim sistemimizde böyle bir modelimiz yok. İşin garip tarafı, öğretmenlerimizde donanım yok. Avrupa’daki sistemde bütün bunlar, üniversitelerde model olarak öğretiliyor. Zaten eğitim modelleri de bunun üzerine kurulmuştur. Avrupa’da çocukların ilkokul 4'de kadar zihinsel gelişimi sağlanıyor, sonra diğer eğitimlere başlıyorlar.


Çocuklarımız sınava girdiklerinde ne yapacaklarını bilmiyorlar. “ Sınav nasıl geçilir, bunu tam olarak yaşayamıyorlar. İnsanlar kendilerine olumsuz geri bildirim veriyor, öğrenci için en önemli nokta budur” dedi.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol