Öğretmen Diyarı

Aktif Eğitim Sen: Okul Müdürlüğü Sözlü Sınavına Nasıl İtiraz Edilir

 Müdürlük başvurusu yapıp sözlü sınava katılan müdür adaylarından bir kısmı, müdürlüğe ilk defa ve yeniden görevlendirilme için gerekli olan 70’in altında puan verilerek başarısız sayıldı.

Sendikamıza, bazı sözlü sınav komisyonlarının objektif değerlendirme yapmadığı ve müdür adaylarını mağdur ettiği bilgileri gelmektedir. Sözlü sınavların, günümüzde sesli ve görüntülü kayıt yapılmak suretiyle gerçekleştirilmesi mümkün iken bu imkânın kullanılmadığı ve adayların sorulara verdikleri cevapların tutanak altına alınmadığı, böylece verilen puanların da gerekçelendirilmediği görülmüştür. Bu konularla ilgili onlarca mahkeme kararı varken, bazı sözlü sınav komisyonlarının gerekli hassasiyeti göstermedikleri, ölçme ve değerlendirme ilkelerine uygun objektif bir değerlendirme yapmadıkları anlaşılmaktadır.

Sözlü sınava giren ve kendilerine 70’in altında puan verilerek başarısız duruma düşürülen müdür adayları, müdürlüğe ilk defa ve yeniden görevlendirilme sözlü sınav sonuçlarına 30 Ekim-5 Kasım 2014 tarihleri arasında aşağıdaki linkte bulunan örnek dilekçeyi doldurarak il milli eğitim müdürlüklerindeki sözlü sınav komisyonlarına itiraz etmelidirler.

Yapılan itirazların değerlendirilmesi ve sonuçlarının duyurulması (6-12 Kasım 2014) sonrasında olumsuz cevap verilen müdür adayları, istemeleri halinde konu hakkında dava açabileceklerdir. Kendilerine olumsuz cevap verildiği tarihten itibaren 60 gün içerisinde dava açmak isteyen üyelerimiz sendika hukuk bürosu ile iletişime geçmelidirler.

Örnek İTİRAZ DİLEKÇESİ için TIKLAYINIZ.
Kaynak: Eğitimhane

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim