Öğretmen Diyarı

Aktif Eğitim Sen, MEB'de Onca Mesela Varken Neden Rotasyon?

13-14 Bin Öğretmene Zorunlu Tayin


Aktif Eğitimciler Sendikası internet sitesi üzerinden öğretmenlere uygulanacak zorunlu tayinle ilgili bir yazılı açıklama yaptı. İsteği dışında farklı bir ilçeye gönderilecek olan 13-14 bin tane öğretmen olduğunu belirten Aktif Eğitim Sen, 15 yılını dolduran öğretmenlerden Temmuz ayında tercihlerin alınacağını söyledi.


Onca Mesela Varken Neden Rotasyon?


Öğretmenler, aileleri ve öğrencileri düşünüldüğünde 100 binlerce kişiyi etkileyecek olan rotasyon uygulamasının daha etraflıca düşünülerek paydaşlarıyla birlikte mutabakat sağlama yoluna gidilmesi gerektiğini söyleyen Aktif Eğitim Sen, "Aksi taktirde, kimseyi hoşnut etmeyen bir eziyet ve sorun olarak görülecektir. Öğretmen, öğrenci, veli ve meslek kuruluşları, rotasyon uygulamasına olumsuz bakıyorlar.  Buna rağmen Bakanlığın milli eğitim sistemimizde çözüm bekleyen çok daha hayati sorunlar ortada dururken, bu sorunlarla ilgilenmek yerine kimsenin hoşnut olmadığı zorunlu tayinle meşgul olması son derece manidardır." dedi.


Eğitim Sisteminiz Tarihin En Başarısı Dönemini Geçiriyor


Ülkemizin eğitim sisteminin son yıllarda tarihin en başarısız dönemini geçirdiğini belirten Aktif Eğitim Sen, "Üniversite sınavlarında sıfır puan alan yüzbinler, ilkokul ara sınıflar, orta okul ve liselerde okuma yazma bilmeyenler, uluslararası sınavlarda listenin son sıralarındaki yerimizin kemikleşmesi, okuma alışkanlığının dijital araçlara feda edilmesi vb. akademik engeller; uyuşturucu vb. bağımlılık yapan madde kullanımının ilkokul düzeyine düşmesi ve yaygınlaşması, okullarda şiddet, çeteleşme vb. zorbalıkların popüler hale gelmesi, bazı öğrencilerin okul güvenliği için tehdit oluşturması vb. eğitsel engeller devletimizin ve milletimizin bugünlerine zarar verdiği gibi yarınları için de tehlike arz etmektedir. Bu nedenle MEB, eğitimdeki başarısızlıkları yenebilmek için eğitimin gerçek sorunlarını çözmek için çalışmalı ve eğitim kamuoyunda huzursuzluklara sebep olan 'öğretmenlere rotasyon' uygulamasından derhal vazgeçmelidir." açıklamasını yaptı.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol