Öğretmen Diyarı

Aktif Eğitim Sen: Başarılı idareciler ‘yandaş’ olmadığı için tasfiye ediliyor

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim Sen) Denizli Şube Başkanı Aydın Karaca, tecrübeli ve başarılı idarecilerin siyasi ya da sendikal taassup taşımadığı, "yandaş" olmadığı için göstermelik puanlamalarla tasfiye edildiğini söyledi....

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim Sen) Denizli Şube Başkanı Aydın Karaca, tecrübeli ve başarılı idarecilerin siyasi ya da sendikal taassup taşımadığı, "yandaş" olmadığı için göstermelik puanlamalarla tasfiye edildiğini söyledi. Aktif Eğitim Sen üyeleri, özgür medyaya yönelik operasyona tepki olarak Denizli Adalet Parkı'nda toplanan ve üçüncü günde de demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara destek verdi.

 

Burada bir konuşma yapan Şube Başkanı Karaca, Türkiye’nin her geçen gün nefes almanın biraz daha zorlaştığı bir yer haline geldiğini ifade etti. Karaca, “Devlet olarak tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelerle garanti altına alınmış neredeyse bütün temel insan hak ve özgürlükleri ihlale uğruyor. İşin kötü tarafı ise bu vahim ihlallerin, bizzat yöneticiler eliyle gerçekleştiriliyor olmasıdır.” dedi. Bugün eğitimde, adliyede, emniyette, hemen hemen kamunun bütün alanlarında haksız ve hukuksuz uygulamaların altına imza atıldığını vurgulayan Karaca, “Tasfiyeler, sürgünler ve haksız biçimde görevden almalar birbirini takip ediyor. Bütün bu yapılanların güzel ülkemize neler kaybettirdiği hiç ama hiç önemsenmiyor. Yetişmiş devlet kadroları, hızardan geçiriliyormuşçasına kesilip biçiliyor. Türkiye her geçen gün biraz daha fazla kan kaybediyor, yarın ne olacağı kimse tarafından kestirilemiyor.” diye konuştu. Türkiye genelinde okullarda görev yapan 7 binin üzerinde tecrübeli ve başarılı idarecinin, "yandaş" olmadığı için göstermelik puanlamalarla tasfiye edildiğini anlatan Karaca, “Baskıcı anlayış, Anayasa'yı ve uluslararası tüm hukuki metinleri hiçe sayarak, milyonlarca öğrencimizin yararlandığı eğitim yuvalarının kapısına kilit vurma arayışında. Dershaneler, kurslar kapatılıyor fakat bu yapılırken buralarda görev yapan, hayatını idame ettiren on binlerce eğitimcinin ve çalışanın akıbetinin ne olacağı hiç mi hiç düşünülmüyor. Demek ki saraylarda yaşayanlar toplumun sesini duyamaz, derdini bilemez hale geliyor. Yoksul öğrencilere ücretsiz eğitim veren ve bu yönüyle milli eğitimimize ciddi oranda katkı sağlayan okuma salonları, hangi akla hizmet kapatılıyor? Nasıl bir makul gerekçeyle gençlerimizin sokaklarda kalmasının önüne geçen yurtların kapısına kilit vuruluyor?” ifadelerini kullandı.

 

17-25 Aralık'tan bu yana Türkiye'de bir asra yetecek kadar yanlış işler yapıldığını ve yapılmaya devam edildiğini belirten Karaca, şunları kaydetti: “Bunları yapan irade öylesine fütursuz ki yaptığı hataları söyleme, sorgulama konumunda olan medya organlarını da susturmak ve sindirmek için her şeyi yapıyor. İstatistikler, bir kısım siyasi aktörlerin medyaya yönelik doğrudan ve dolaylı baskıları yüzünden son bir yılda 2 bine yakın gazetecinin işsiz kaldığını söylüyor. Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü verilerine göre dünya basın özgürlüğü sıralamasında Türkiye, 180 ülke içinde 154. sıraya gerilemiş durumda. Öte yandan kamu çalışanları, siyasi görüş ya da etnik kökenlerine göre fişleniyor, ayrımcılığa tâbi tutuluyor, hakları ellerinden alınıyor. Bütün bu yapılanlar, birer utanç ve ibret vesikası olarak tarihin karanlık sayfalarında yerini alacaktır ama insanlık onuru, her devirde olduğu gibi bu devirde de insan hakkı ihlallerine, hukuksuzluklara, baskılara, zorbalıklara, zulümlere karşı direnmeye devam edecek ve eninde sonunda kazanacaktır.”

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim