Öğretmen Diyarı

Akademisyenler \'akademik dışı işler\'den şikayetçi!

Öğretim Elemanları Sendikası’nın (ÖGESEN) araştırma görevlileri arasında yaptığı araştırmaya göre, akademisyenlerden akademik dışı işler yaptığını belirtenlerin oranı yüzde 89 çıktı. “Sizce araştırma görevlisinin tanımı nedir?” sorusuna katılımcıların yüzde 13’ü ise ayak işlerini yapan, yüzde 11,8’i burslu öğrenci, yüzde 8,4’ü verilen görevi yapan eleman, yüzde 4,3 araştırmacı ve yüzde 2’si de dış kapının dış mandalı yanıtını verdi. 

 

Araştırmada, birçok kişinin ‘akademik amele’ kavramı üzerinde yoğunlaştığı görüldü. Bireylerin yüzde 46,8’i akademisyenliği amelelik olarak değerlendirirdi. Bunu, yüzde 39,2 ile bölüm içinde her işi yapmak ve yüzde 25,1 ile anlık ihtiyaca göre görevlendirilen ‘kıdemsiz memur’ cevapları takip etti.

 

“İDARE İŞLER DERSTEN ÇIKARTIYOR”

 

ÖGESEN araştırması, araştırma görevlilerinin yoğun temposunu da gözler önüne serdi. Bölümüyle alakalı yaklaşık 70 ile 100 kitap okuduğunu beyan eden bireyler, tez çalışmalarına 20 saat ayırdıklarını açıkladı. Öğrenci danışmanlığı yapanlar ise kayıt zamanı bütün günü öğrencilerle geçirdiğini söyledi. İdare işlerinin akademisyenler tarafından yapıldığı aktarıldı. Sekreter olmadığı için gerektiğinde idarenin isteği üzerine dersten çağırıldığını söyleyenlerin oranı yüzde 18,4 oldu. İdare işleri ile ilgili sürenin yüzde 8 oranında belirsiz olduğu kaydedilirken, yüzde 11,5’i de işlerini ortalama 6 saatte bitirdiğini açıkladı.

 

“EĞİTİM YÜZDE 52 YETERSİZ”

 

Araştırmada, akademisyenlerin aldığı eğitimi yeterli bulmayanların oranı yüzde 52. Yeterli diyenler ise yüzde 27’de kaldı. Katılımcıların yüzde 21’i de bu konuda kararsız olduğunu ifade etti. Akademisyenlerin yüzde 55’i mobbinge maruz kaldığını açıklarken yüzde 17’si baskı görmediğini dile getirdi. ‘Bazen’ cevabı verenler yüzde 28 olarak kayıtlara geçti.

 

“CEPLERİNDEN PARA HARCIYORLAR”

 

Ankete katılan akademisyenlerin çoğu eğitimlerine ya da araştırmalarına her ay kendi ceplerinden para harcadıklarını açıkladı. Araştırma görevlilerinin yüzde 63,7’si yıllık 6-8 bin TL harcama yaptığını söyledi. Bu nedenden dolayı akademisyenler, geçim sıkıntısı yaşadıklarının altını çizdi.

 

“GELECEKLERİNİ GÖREMİYORLAR”

 

Katılımcılardan “10 yıl içerisinde kendinizi nerede görüyorsunuz?” sorusuna da birbirinden farklı cevaplar geldi. Geleceğiyle ilgili 'hiç fikri olmayanlar' yüzde 34’le ilk sırada yer aldı. Bunu yüzde 26,1’le işsiz, yüzde 18,6’yla belirsiz ve yüzde 13’le özel sektör yanıtları izledi. Bireylerin yüzde 8,3’ü kendisini 10 yıl sonra doçent olarak düşündüğünü dile getirdi. “Yardımcı doçent olurum” diyenlerin oranı yüzde 4,1 iken yüzde 1,1’le de aynı üniversitede 25 saatten fazla ders veren bir öğretmen şıkkı işaretledi.

 

"YÖK YASASINDA GÖREV TANIMLARI NETLEŞTİRİLMELİ"

 

Araştırma görevlilerin sıkıntısının araştırma ile gün yüzüne çıktığını belirten ÖGESEN Genel Başkanı Vahdet Özkoçak, bu sorunların çözümünün Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yasasıyla mümkün olduğunu vurguladı. Özkoçak, “Bu sorunların toptan çözümü için yeni YÖK yasasında görev tanımları netleştirilmeli. Yoksa sıkıntılar çığ gibi büyüyecek. 50/d,33/a ve Öğretim Üyesi Yerleştirme Puanı (ÖYP) farklılıkları kaldırılmalı.” diye konuştu.

 

cihan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim