Öğretmen Diyarı

AES OLAĞAN GENEL KURULUNU HEDEF BÜYÜTEREK TAMAMLADI

Anadolu Eğitim Sendikası 4. Olağan Genel Kurulu 31 Ocak-1 Şubat 2015 tarihlerinde yapıldı. Yol İş Sendikası Toplantı salonunda, yurdun dört bir yanından başkente gelen delegelerimizin katılımıyla gerçekleşmiş, sonuçlanmıştır. Genel kurulumuzda, bir önceki dönemde ortaya koyduğumuz güçlü duruşu önümüzdeki döneme taşıma azmiyle hedeflerimizi büyüterek tamamladık.

Başkanlığına Türk-iş Danışmanı ve tecrübeli sendikacı Sayın Mecit HAZIR, katip üyeliklere ise Ordu delegasyonumuzdan Sayın Turan TEMEL ile Ankara Delegemiz Sayın Fatih ERİLİ’nin seçildiği genel kurul divanının yerini almasından sonra, Cumhuriyetimizin kurucusu ve başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve eğitim şehidi öğretmenlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ve ardında okunan İstiklal Marşı’yla başlayan kongremizde, açılış konuşmasını Genel Başkan Sayın Cansel GÜVEN yaptı.

BAĞIMSIZ, ONURLU VE İLKELİ BİR SENDİKACILIK SÖZÜMÜZDE DURDUK


Divanı ve delegasyonu selamlayan Sayın GÜVEN konuşmasına; “Bağımsız, onurlu ve ilkeli bir eğitim çalışanları örgütlülüğünü hayal olmaktan çıkaran kurucu üyelerimizin huzurunda, sözümüzü tutmuş olmanın huzuruyla karşınızdayım” diyerek başladı.

Yalnızca eğitimin değil, eğitim sendikalarının da siyasallaştığı, haklı sayılmak için GÜÇLÜ olmanın gerektiği, yalnızca kitlelerin değil ailelerin bile ayrıştırıldığı bir takvimde AES’yi kurduklarını anlatan genel başkan; arkasına siyasi partilerin desteğini almakla kalmayıp, siyasi partilerin güdümüne girmeyi ‘görev’ ve ‘dava’ addeden sendikalarla rekabet ettikleri süreci yalınayak maraton koşmaya benzetti. 

Anadolu Eğitim Sendikasına siyasi partnerler, finansörler yakıştırıldığı ilk yıllarda fedakârca ve sınırlı koşullarda nasıl çalıştıklarını, neleri başardıklarını örneklerle anlatan Cansel GÜVEN, on yıllık geçmişte tek bir karanlık nokta yaratmamış olmanın gururunu ifade etti. 

Tehdit veya makam vaat ederek kazanılmış tek bir üyelerinin bile olmadığının altını çizen GÜVEN, yurdun dört yanında örgütlenmiş olmayı ancak ve yalnızca sendikanın niteliğine, ilkelerine ve dik duruşuna borçlu olduklarını söyledi.

“Bir sendikanın doğası, tanımı zaten işverenle pazarlık halinde olmayı gerektirir” şeklinde konuşan Sayın Cansel GÜVEN, “yalnızca saygı duyulan değil, taleplerine karşılık bulan Anadolu Eğitim Sendikası gücünü üslubundan, üyelerinin haklarını her zeminde aramadaki ısrarlı duruşundan almıştır” dedi. GÜVEN, bundan sonraki süreçte de tüm AES üyelerinin hakkını koşullara bağlı olmaksızın koruyacaklarının sözünü verdi. 

 

\"\"

ARTIK YOLLARDA OLMA VAKTİDİR


AES’nin gelecek dönemine dair yol haritasını da çizen genel başkan, gelecek dönemin tehlikelerine de dikkat çekerek mutlaka kadrolu-güvenceli çalışma hakkını koruma, meslek onurunu ve özlük haklarını yükselten, devletin üniter yapısı kadar çalışanların birliğini de koruyacak şekilde dik duran, bu duruşu sergileyen siyaseten bağımsız yapılarla işbirliği yürüten bir sendikal çalışmanın ipuçlarını delegasyonla paylaştı. AES temsilcilerinin köy okullarında, milli eğitim müdürlüklerinde, üniversitelerde, yurtlarda, eğitim hizmet kolundaki her kurumda olmaları gerektiğini vurgulayan GÜVEN; “artık yollarda olma vaktidir” şeklinde konuştu.
Anadolu Eğitim Sendikasının yeni döneminde bilgiden kaynaklı bir sakınmayla özlük haklarını korumak için ihtiyatlı davranacağının, nitelikten kaynaklı bir güven duygusuyla memur sendikacılığında okul olmayı sürdüreceğinin sözünü veren Sayın Cansel GÜVEN; delegasyonun alacağı karar doğrultusunda bir üst yapıya ve hedefe doğru istikamet çizerek yürüneceğini söyleyerek, sözlerini tamamlamıştır. 

Konuşmasını takiben sendikamızın kurucuları ve genel başkan danışmanları olarak emekleri olan onursal üyelerimizden Sayın Müslüm BAYILTMIŞ, Muzaffer ÖZHAN, Hayrettin AYÖZCAN, Sefa DURUDOĞAN ve Güneş KUŞOĞLU’na plaketleri sunulmuş, coşkulu alkışlar arasında duygu dolu konuşmalar yapılmıştır. 

Olağan gündeme geçilen 4. Olağan Genel Kurulumuzda, sırasıyla kapatılan dönemin çalışma raporu, denetleme raporu ve mali raporu okunarak oylamaya sunulmuş, oy birliği ile kabul edilmiştir. Verilen öğle yemeği arasından sonra dönem içinde değişen 4688 Sayılı Yasa hükümleri ve sendikanın ihtiyaçları doğrultusunda güncellenmesi gereken AES Tüzüğü tadilatına geçen kongre delegasyonu, tamamı oy birliği ile karara bağlanmış olan gerekli değişiklikleri gerçekleştirmiştir.

AES, ARTIK BASK ÜYESİ


Siyaseten bağımsız sendikacılığı ilke edinmiş olan Anadolu Eğitim Sendikasının, aynı ahlak ve disiplin içinde olan sendikalarla işbirliğini sürdürmesi, güç birliği içinde kamu çalışanlarının umudu olması gerekçesiyle önergeye dönüşen bir üst kuruluşa üyelik teklifi, Genel Başkanımız Sayın Cansel GÜVEN ile Kongremizi onurlandıran BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu) Genel Başkanı Sayın Bayram ZENGİN’in hitabı sonrası, BASK’ a üyelik oylamaya açılmış ve delegasyonumuzca kabul edilmiştir. AES’nin BASK üyeliğinin kamu çalışanlarımız için hayırlı olmasını dileriz.

Sendikamız zorunlu organlarına seçim aşamasına gelindiğine Divana verilen bir önerge ile zorunlu organlara teklif edilenler genel kurula okunmuş ve kuruluna bildirilmiştir.

İlk gün gündeminin tamamlanmasından sonra konaklama yapılacak otele geçen AES Delegasyonu, ertesi gün seçimle nihayete erecek olan kongrenin yorgunluğunu birlikte ve görüş alış verişi ile atmıştır.

1 Şubat sabahı başlayarak akşam saatlerinde tamamlanan seçim sonuçlarında kayıtlı ve oy kullanan delegelerin tamamının oyunu alarak, yeni döneme adım atan genel başkanımız ile zorunlu organlara seçilen değerli üyelerimiz aşağıdadır. 

Delegasyonumuzun birlikte oluşturduğu, yeni dönemimize ilişkin kararları içeren 4. Olağan Genel Kurul Sonuç Bildirgemiz ayrıca yayınlanacaktır. Tüm eğitim çalışanlarına hayırlı ve uğurlu olması dileği ile gururla paylaşıyoruz…

Anadolu Eğitim Sendikası
Basın Sekreterliği

Anadolu Eğitim Sendikası 4. Dönem Zorunlu Organ Yöneticileri

GENEL BAŞKAN
Cansel GÜVEN 

YÖNETİM KURULU ASİL 

Adem ÇELİK (Genel Sekreter) 
Mehmet Alper ÖĞRETİCİ (Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı) 
Muhammet Ali GEZİCİ (Basın ve Yayından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı) 
Sedat DEĞER (Hukuk ve Toplu Sözleşmelerden Sorumlu Genel Başkan yardımcısı)
Hatice Tuba KAAN (Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı) 
Ali TAŞDEMİR ( Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı) 

DENETLEME KURULU ASİL 

Ali DEMİREL 
Aysel DEMİR 
Hafize Gökçe USLU 

DİSİPLİN KURULU ASİL 


Mustafa YAMAN 
Çetin BULUT 
Fatih ERİLİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim