Öğretmen Diyarı

AES: Öğretim ve bilim hizmetleri sendikası
Eğitim, öğretim ve bilim hizmetlerinde çalışan kamu personelinin itibarsızlaştırıldığı, kadrosuzlaştırıldığı, özlük haklarının tırpanlandığı günlerden geçmekteyiz. Artan sıkıntıya rağmen eğitimcilerin önemli oranda sendikasız oluşu mevcut yapılara getirilen net bir eleştiridir. Sendikalara uzak duran eğitimcilerin mevcut yapılara getirdiği ortak eleştiri; mevcut yapıların acil sorunlarımızdan çok siyasal kaygılar taşıdıkları, yatay örgütlülük yerine en tepeye genel başkanları koyarak giderek kastlaştıkları yönündedir. AES, bu eleştirileri ortadan kaldıracak yeni bir sendikal ahlakın temsilcisidir.

Siyasallaşmakla suçlanan sendikalara alternatif olarak kurulmuş olan sendikamız yedi yıllık samimiyet sınavını başarıyla vererek kuruluş ilkelerine sadakatini ispatlamış, her koşulda eğitimcilerin sesi olduğunu camiaya ve muhatabımız olan bakanlığa kabul ettirmiştir. Maaşlı, profesyonel sendikacılar yerine bizzat öğretmenler, akademisyenler, memurlar tarafından belirlenen sendikal görüşümüz bizi geniş bir tabana oturtmaktadır. AES; tüm eğitim çalışanlarının kendi siyasi görüşünü, etnik kökenini, inancını, felsefi duruşunu inkâr etmeden, etiketlenmeden katılabileceği, üye odaklı duruşu ile takdir toplayan, nicel olarak da hızla büyüyen bir eğitim sendikasıdır.

81 ile yayılmış olan üyelerimiz ve yeni temsilciliklerle her geçen gün büyüyen, güçlenen Anadolu Eğitim Sendikası ülke çapında teşkilatlanmasını yarılamış olup, bir yıl içerisinde ilçeleri de yetkilendirme ülküsündedir. Kendini sendikamız içinde “eğitimci” kimliğiyle ifade etmek isteyen, kişisel ve siyasi ikbal kovalamayan her yol arkadaşımız AES Tüzüğü ve Sendikal Kanun çerçevesinde temsil hakkını ve sorumluluğunu alabilir. Sendikamız; daha önce sendikal bir görev almamış, hatta üyelik tecrübesi bile yaşamamış eğitimcilerimiz için bir okuldur, “meslek” gibi görülen sendikacılığa alternatif oluşturmaktadır.

Herhangi bir ağacın kopmuş dalı değil, toprağa düşmüş tertemiz bir tohum olan AES, filizlendiği başkentten tüm yurdu saracak şekilde büyümektedir. Partilerin arka bahçeleri yerine ellerimizde boy veren bu fidanın kısa sürede sağlam bir çınara dönüşeceğine, birlikte güzel günlere ulaşacağımıza dair inancım tamdır. Selam, saygı ve iyi dileklerimle…

Cansel GÜVEN

Genel Başkan
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim