Öğretmen Diyarı

AES : İl içi Eş Özründe Ataması Yapılmayan Üyemizin Davasını Kazandık


Son yıllarda aynı il içinde eş özrünün bulunduğu (ailesinin bulunduğu) ilçeden, kilometrelerce uzaktaki farklı ilçede görev yapan mağdur öğretmenlerimizin sayısı giderek artmıştır.

Bu konuda Anadolu Eğitim Sendikası olarak aile bütünlüğünün sağlanması öncelikli konularımız arasında başı çekmektedir. 0 1 0 0  Antalya’da bir üyemizin  aynı ilçede ikamet etmesi zorunlu kılınarak çalıştığı eşinin  yanına  eş özrü durumuna bağlı yer değiştirme isteğinin puan ve kadro  yetersizliğinden dolayı  ataması yapılmamıştı.

Bunun üzerine aile birliğini esas alarak   açtığımız davayı kazanmış bulunmaktayız. Öğretmen eşinin çalıştığı ilçe ile görev  yaptığı ilçe arasında 100-115 km olmasına karşı eş durumu atamasının  yapılmamasında,  mahkeme Milli Eğitim Bakanlığın yaptığı işlemi hukuka uygun  görmeyerek üyemizi haklı buldu.

Zaman kaybetmeden mahkeme kararını uygulayan  bakanlığımız, üyemizin İl içindeki eş özrü mağduriyetini gidermek adına  atamasını  Antalya Merkez ilçe okullarından birine yaptı.

Bu vesile ile ailesine kavuşan üyemizin  mutluluğunu paylaşmış oluyoruz. Antalya Bölge İdare Mahkemesi  verdiği kararda, aile birliği ve bütünlüğünü sağlayan   Anayasamızın 41. Maddesini hatırlatarak devletimizin  aileyi parçalanmaktan  kurtarmak, bireyleri bir arada tutmak suretiyle ailenin huzur ve mutluluğunu devam  ettirmek ve bu yolla kamu görevlilerinin ailevi kaygılardan uzak bir biçimde  gerekli  ortamı sağlamak amaçlarını taşıdığının altını çizmiştir.

Ayrıca Yasa ve kanunların ilgili  maddelerine değinilerek verilen mahkeme kararında  il içinde eş özrü devam eden  öğretmenin yer değiştirme talebinin yerine getirilirken aile birliğinin göz önüne  alınarak  atamasının yapılması gerektiği  sonucuna vardı. Aynı il içinde ailelerinden kilometrelerce uzakta görev yapmak zorunda bırakılan ve  bakanlığımızca atama dönemlerinde mağduriyetleri giderilemeyen öğretmenlerin  sorunu göz ardı edilemez.

Açtığımız bu davanın tekrardan bize gösterdiği gibi her  Türk vatandaşında olduğu gibi öğretmenlerin de aile bütünlüğü esastır ve yapılacak  atamada bunun kesinlikle ön planda tutulması gerekiyor.

Öğretmenlerimizin İl içi Eş  Özrü mağduriyeti giderilmedikçe açılacak davalarda bakanlığımızın kaybetmesi  büyük olası olarak karşımıza geliyor.Bu yüzden Anadolu Eğitim Sendikası olarak  Bakanlığa, önümüzdeki yaz dönemi özür durumu atamalarında il içi eş özrü  mağduriyetini giderecek “İL EMRİ”nin yanı sıra “

“İLÇE EMRİ”nin de verilmesini  tavsiye ederiz. Bu hakların verilmemesi üzerine aynı mağduriyeti yaşayacak  öğretmenlerimizin yanlarında olacak ve her türlü hukuki desteği sağlayacağız.  

Ailesinden uzak hiçbir öğretmenimiz kalmamalıdır.

 

Sedat DEGER Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Toplu S.S. Genel Başkan Yardımcısı


Kaynak: www.kamuajans.com


 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol