Öğretmen Diyarı

300 TL’lik Kitaplar, Velilere 2 Bin 500 TL’ye Satıldı İddiası

Dershanelerin kapatılmasının ardından öğrencilerin ihtiyacının karşılanması amacıyla okullarda açılan kurslarla ilgili Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim Sen) Genel Başkanı Osman Bahçe şok bir iddiada bulundu.


Sendika Genel Başkanı Osman Bahçe, isim belirtmediği bir ilde bir devlet okulunda açıldığı ileri sürülen kurs için velilerden kitap almaları istendiğini, okulla anlaşma yapan kırtasiyenin 250 TL değerindeki kitapları 2 Bin 500 TL ye sattığını iddia etti.


Aktif Eğitim Sen Genel Başkanı Osman Bahçe, dershanelerin kapatılması, dönüşümünün yapılmasıyla ilgili karar alanların 'Karslı teyze artık ineğini satmayacak' diye yola çıktıklarını ancak bugün dershane ihtiyacının karşılanabilmesi için devlet okullarındaki kurslar karşılığında istenilen para ile Karslı teyzenin ineğini satacağını belirtti.


Kendisinin dershanesi olmadığını, bu uygulamaların geleceğimiz ve çocuklarımız için önem arz ettiğini belirten Bahçe, "Bir ilimizde bir okul, devlet dershanelerinde parayı artırmak için bir kırtasiye ile anlaşmış. Kırtasiyeci bir üniversiteye hazırlık, lise, Anadolu lisesi için kitap seti hazırlayacak. Normalde 250-300 lira tutan kitaplar, 2 bin 500 liraya satılacak. Okullarda açılan kursların parasız olduğu algısı uyandırılıyor. Veliden normalde ücret alınmıyor. Ama "filanca kırtasiyeden kitap alınacak" denerek. 300 TL değerindeki kitap, 2 bin 500 TL'ye satılmak suretiyle veliden kurs ücreti tahsil edilmiş oluyor. Zaten veli dershaneye çocuklarını gönderse aynı parayı ödeyecekti. Pazarlık yaparak belki 2 bin 500 liranın altında ödüyordu. Ama şimdi bu miktarı ücretsiz gönderdiği devlet dershanesi için ödüyor. Sözde Karslı teyzemiz ineğini satmayacaktı" diye konuştu.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol