Öğretmen Diyarı

2014 Öğretmen atamalarında haksızlık

Bağımsız Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdullah Soy, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın Şubat’ta öğretmen ataması yapılmayacağına ilişkin açıklamalarının 300 bin atanamayan öğretmende büyük bir hayal kırıklığına neden olduğunu ifade etti. Soy, dershanelerin kapanacak olmasıyla işsiz öğretmen sayısının katlanarak artacağına dikkat çekerek, Şubat’ta en az 50 bin öğretmen ataması yapılması gerektiğini belirtti.

 

Bağımsız Eğitim-Sen Başkanı Soy, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Avcı’nın Şubat ayında öğretmen ataması yapmayı düşünmediklerine ilişkin açıklamasının eğitim camiasında büyük bir hayal kırıklığı yarattığını vurguladı. Soy, “Şubat ayında öğretmen ataması gerçekleştirilmesi eğitim camiası açısından zaruridir. Hükümet şu an 300 bin atanamayan öğretmen olduğunu unutmuş gibi görünüyor. Bu işsiz öğretmenlerimiz arasına yakında dershaneleri kapanacak olan binlerce öğretmenin katılması da an meselesidir. Hükümeti ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı fevri kararlar almamaya Şubat ayına kadar bu kararını gözden geçirerek en az 50 bin öğretmen ataması yapmaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

-“SON YAPILAN ÖĞRETMEN ATAMASINDA HAKKANİYETTEN UZAK BİR DAĞILIM ÇIKTI”-

Soy, en son yapılan öğretmen atamasında branşlara göre dağılımın adaletsiz gerçekleştiğinin altını çizerek, “Bu yıl memur zammında matematik dehasını konuşturarak bütçeyi kurtarmak için memuru enflasyona ezdiren hükümet anlaşılan işine gelmediğinde matematik bilgisini kullanmak istemiyor. Son yapılan öğretmen atamasında en çok mezun veren fakülteler göz ardı edilmiş ve ortaya hakkaniyetten uzak bir dağılım çıkmıştır. Özellikle matematik ve edebiyat öğretmenliklerin de verilen mezun sayısına göre alım çok az olmuştur” dedi.

 

-“360 KADRO BOŞ KALDI”-

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl gecikmeli olarak yaptığı 40 bin atamadan 360 kadronun boş kaldığına dikkat çeken Soy, geriye kalan 360 kadro için öğretmenlerin ek atama beklediklerini ifade etti. Soy, sınırda kalan ve ataması yapılmayan öğretmenlerin bekleyişinin sona erdirilmesi için ek öğretmen atamasının bir an önce yapılması gerektiğini kaydetti.

 

-“BAĞIMSIZLIK BİZİM KARAKTERİMİZ”-

Abdullah Soy, kaynak olmadığı için öğretmenlerin atamalarının yapılamamasının akıl ve mantık ile izahı olmadığını belirterek, “Kobanilisine, Suriyelisine, Iraklısına bu ülkede kaynak bulunurken, ülkenin geleceğinin mimarı olan eğitim neferlerine, kendi evlatlarına hükümet elinin tersini gösteremez” dedi.

 

Soy, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bağımsızlık benim karakterimdir” sözlerine atıfta bulunarak, “Yeni atanan bütün öğretmenleri Bağımsız Eğitim-Sen ailesine katılmaya ve gücümüze güç katmaya davet ediyoruz. Sendikamıza üye olmanız ile atanamayan diğer arkadaşlarımızın mücadelesine de büyük destek olacaksınız. Sizlerin atama öncesi mücadelenizde nasıl hep yanınızda olduysak, atanamayan öğretmenlerin de atmaları yapılıncaya kadar yanlarında olacak ve her türlü desteği vereceğiz” dedi.

 

 

www.personelmeb.net
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim