Öğretmen Diyarı

​15.000 Öğretmen Atamasının Branş Dağılımı Nasıl Olacak (!)

24 Kasım öğretmenler gününde Başbakanımız öğretmenlere verdiği müjdenin içeriği netleşti. 2015 Ocak ayı sonunda 15 000 öğretmen atamasının branş dağılımı şu şekilde olacak

 

ALIM YAPILACAK BRANŞ ATAMA SAYISI

 

Veterinerlik mezunu sınıf öğretmeni 1150

 

Orman mühendisliği mezunu sınıf öğretmeni 1350

 

İşletme-İktisat mezunu sınıf öğretmeni 1200

 

Sınıf öğretmenliği mezunu Matematik öğretmeni 1300

 

Sınıf öğretmenliği mezunu İngilizce öğretmeni 1800

 

Sınıf öğretmenliği mezunu Beden eğitimi öğretmeni 1700

 

Sınıf öğretmenliği mezunu LİSE Matematik öğretmeni 1600

 

Sınıf öğretmenliği mezunu Türkçe öğretmeni 1400

 

Sınıf öğretmenliği mezunu Edebiyat öğretmeni 1000

 

Sınıf öğretmenliği mezunu Fen bilgisi öğretmeni 1300

 

Sınıf öğretmenliği mezunu Müzik öğretmeni 1200

 

4 yıllık okul mezunu Adını Sen Koy öğretmenliği 500

 

Sevgili (bizce ) öğretmen , ( bakanlıkça ) aday öğretmen arkadaşlarım, zamanında sizler gibi günlerce aylarca atama bekleyip; en ufak bir bilgi en ufak bir kontenjan sayısı haberi için saatlerce bilgisayar başında bir umutla bekledim. Sizlerle en ufak bir dalga geçme ya da umutlarınızla oynama amacım yok, sadece hoşgörünüze sığınarak, ne kadar çarpık bir eğitim politikamızın var olduğunu gözler önüne sermek istedim.

Belki birçoğunuz bilmez ya da hatırlamaz 1997-1998 yıllarında sırf 4 yıllık okul mezunu diye; şimdilerde okullarımızda ; “ ben hayvan yetiştirmeyi öğrendim, ben bitki yetiştirmeyi öğrendim “diyerek savunma mekanizması geliştirmiş sınıf öğretmeni adı altında veterinerler, orman mühendisleri görev yapmaya başladılar ve hala görevdeler.

Hadi bu saçmalık 2000 yılı öncesi oldu, artık unutalım üstünü kapatalım dedik ülke olarak. Ama ne çare… 2012 yılında yaklaşık 20 sene önce üniversitede uyduruk! şekilde yan alan dersi adı altında aldıkları dersler sayesinde 1 gecede branş öğretmeni olmuş sınıf öğretmeni arkadaşlar türeye verdi. Durum öyle içler acısı ki 1 gece de branş öğretmeni olmuş ama bir cümle İngilizce konuşamayan İngilizce öğretmenleri mi, yoksa bir olasılık sorusu çözemeyen matematik öğretmenleri mi, sporu sadece tv de futbol izlemek olarak algılamış beden eğitimi öğretmenleri mi ararsınız değme gitsin… Görünen o ki bu saçmalıktan da geri dönülecek gibi görünmüyor.

Haa… ! Bakanlığa sorarsanız her şey gayet yolunda neticede kendi çocuklarının derslerine veterinerler girmiyor , ya da İngilizce dersine sınıf öğretmeni girmiyor !!!

Bütün bunların yanında ülkemizde yaklaşık 90 000 tane ücretli öğretmenin varlığının da resmi elden teyit edilmesi; 15 000 lik rakamın devede kulak kaldığının da kanıtı niteliğindedir. 

Anadolu Eğitim Sendikası olarak; bakanlığımızın yıllardır yaptığı yanlış uygulamalara karşı içinde çözüm önerileri bulunan dosyalarla onlarca kez başvurmamıza rağmen hala çözüme dair adımların atılmaması da bir o kadar acı gerçekten.

Her şeye rağmen aramıza katılacak 15 000 arkadaşımıza şimdiden hayırlı olsun diyorum.

 

Murat Mehmet Güler

AES Manisa İl Başkanı

manisa@aes.org.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim