Öğretmen Diyarı

Zühal Topcu'dan Nabi Avcı'ya Çok Zor Sorular‏


MHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Zühal Topcu Türkiye'nin uluslarası sınavlarda bilgisayar okuryazarlığındaki başarısızlığını Nabi Avcı'ya sorarak Nabi Avcı'ya bu başarısızlığın giderilmesi için bilgisayar bilimleri eğitiminin her kademede zorunlu olması için çalışmanız var mı dedi?

Bakana yöneltilen soruda, Türkiye'de 8. Sınıfta okuyan öğrencilerin katıldığı, IEA Uluslararası Bilgisayar ve Bilgi Teknolojileri Okuryazarlığı Çalışması (ICILS 2013) sonuçlarının 2015 yılında açıklandığı belirtilerek, raporda Türkiye'de öğrencilerin sadece %1'nin ileri düzey bilgisayar becerilerine sahip olduğu görülürken mesela bu oranın Çek Cumhuriyetinde %37, Kore'de %35, Avustralya'da %34 olduğu görülmektedir denmiştir. Uluslarası Bilgisayar ve Bilgi Teknolojileri Okuryazarlığı Çalışması ile ilgili olarak şu sorular sorulmuştur:
1- ICILS 2013 Raporu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından incelenmiş midir?

2- İnceleme yapıldı ise, ne gibi sonuçlara varılmıştır?

3- İnceleme yapıldı ise, ileri düzey bilgisayar becerilerinin üst seviyelere çıkarılması için nasıl kararlar alınmıştır?

4- Milli Eğitim Bakanlığı, raporda 21 ülke arasında öğrencilerin bilgisayar becerilerinin, bilgisayar okuryazarlığının yer aldığı tabloları nasıl değerlendirmektedir?

5- Bilgisayar okuryazarlığının ülkemizde sağlanması ve katma değeri yüksek ürünler üretebilen sistematik düşünebilen bireylerin yetiştirilmesi için temel eğitimde bilişim derslerinin her kademede zorunlu olması için çalışmalarınız var mıdır?

Bilgisayar Bilimleri Eğitimi Her Kademede Zorunlu Olacak mı?

Yetiştirilen Binlerce Bilişim Öğretmeni İşsiz

Binlerce Bilişim Öğretmeninin işsiz ve bu eğitimi vermek için hazır olduğu bilinirken bakanlığın ise okullarda bilgisayar bilimleri eğitiminin ilkokuldan başlamak üzere her kademede zorunlu olarak verilmesi için ne gibi bir adım atacağı adım merakla bekleniyor.

İşte o soru önergesi: http://www2.tbmm.gov.tr/d26/7/7-5247s.pdf

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim