Öğretmen Diyarı

Zonguldak\'ta 1 işçi hayatını kaybetti

Can MUMAY

Zonguldak'ın Kilimli ilçesinde faaliyet gösteren özel maden ocağında vagonun çarptığı madenci hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, Gelik beldesindeki Ayiçi mevkisinde bulunan maden ocağında çalışan işçilerden Mustafa Turan'a vagon çarptı. Olay yerinde hayatını kaybeden Turan'ın cenazesi, mesai arkadaşları tarafından ocaktan çıkarıldı. Merhum işçinin yakınları sinir krizi geçirdi. Gazeteciler ocak çevresine yaklaştırılmıyor.

HALAT KOPUNCA...

Kazanın hemen ardından özel maden ocağına gelen Gelik Belediye Başkanı Burhan Sezgin, yaşanan olaydan dolayı çok üzgün olduklarını söyledi. Sezgin gazetecilere yaptığı açıklamada halat kopması sonucu vagonun işçiye çarptığını söylediği konuşmasında, "Çok üzgünüz. İşçinin ismi Mustafa Turan'dır. Biz kendisini Ümit diye tanırız. Halat kopması sonucu vagonun çarpmasıyla hayatını kaybetti. Bildiğimiz bu kadar. Üzgünüz" dedi. Kazada hayatını kaybeden ve Atatürk Devlet Hastanesi morguna kaldırılan işçi Mustafa Turan'ın bekar olduğu öğrenildi.

 

Bartın'da AFAD ekipleri, Tarlaağzı köyü mevkisindeki maden ocağında galeri açma işinin yürütüldüğü eksi 300 kodunda meydana gelen göçükte mahsur kalan Maoshun Yang'ın (38) ve Shoujle Sun'un (37) cesedine ulaştı. Yang'ın cesedi, ocaktan çıkarılarak Bartın Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Hattat'ın verdiği bilgilere göre Yang'dan başka bir işçi daha hayatını kaybetti. Amasra Kaymakamı Kadir Yener Eser, gazetecilere yaptığı açıklamada, sabah vardiyasında tahkimat çalışması gerçekleştiren 3 Çinli personelin ocakta mahsur kaldığını belirterek, 1 Çinli işçinin sağ kurtarıldığını söyledi.

HEMA Enerji AŞ Genel Müdür Yardımcısı Selim Şenkal da şirkette dün iş güvenliğiyle ilgili eğitim verdiklerini belirterek, "Zaman zaman burada hem kendi personelimize hem de Çinli personele iş güvenliğiyle ilgili eğitim veriyoruz. Bunu sık sık yapıyoruz. Dün de böyle bir eğitimim vardı, düzenli olarak yapıyoruz" ifadesini kullandı. Amasra ilçesinde özel kömür işletmesine ait maden ocağında galeri açma işi sırasında meydana gelen göçükte mahsur kalan 3 Çinli işçiden Shouping Sun (40) kurtarılarak, Bartın Devlet Hastanesine kaldırılmıştı.

Kazanın olduğu madenin sahibi Hattat Holding. Şirket kaynakları madenin işletmecisinin kendileri olmadığını belirterek kazayla ilgili olarak, "Çinlilerle görüşün" açıklamasını yaptı. 20 Eylül'de yine aynı madende gerçekleşen kazada madenin sahibi Mehmet Hattat hurriyet.com.tr'ye açıklamada bulunmuştu. Hattat 1 Çinli işçinin öldüğü kazaya çok üzüldüğünü belirterek, "Maalesef böyle bir kaza yaşandı. Sayın reis-i cumhurumuzun söylediği gibi bu işin fıtratında kaza var" demişti.

Bugün ise 20 Eylül tarihinde Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat'ın kazayla ilgili olarak açıklama yaptığı madende bir kaza daha meydana geldi. 3 Çinli işçi göçük altında kaldı. Kazayla ilgili olarak hurriyet.com.tr'ye açıklama yapan şirket yetkilileri madende göçük olayını doğrularken madenin işletmecisinin kendileri olmadığını söyledi. Şirket kaynakları madenin 4 farklı Çinli firma tarafından işletildiği bilgisini verdi. Bu firmalarda ikisinin ismi Batong ve China Co. Olarak belirtildi. Hattat Holding 2005 yılında Amasya Bartın'da söz konusu madeni işletmeye açmıştı. Alandaki kömür çıkarma ihalesini Hattat Holding kazanmış 4 yıl önce civardaki madencilik işlerini Çinli 4 firmaya vermişlerdi.

\"Doğan
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol