Öğretmen Diyarı

Zehirli ayakkabı\' yetmedi birde \'zehirli saat\' çıktı

Zehirli ayakkabıların Türkiye!de satışa sunulması ve birçok vatandaşı mağdur etmesinin ardından şimdi birde zehirli saatler gündeme geldi. Hepimizin de bildiği gibi sokaklarda büyük markaların çakmaları olan saatler satılmakta ve bunlarda bulunan bazı maddeler insan vücuduna zarar verecek kimyasallar içermekte...  Esnaf odasından bu konuda önemli uyarılar gelirken halkın bu konuda da hassas olması istenildi. Konuyla ilgili detaylar haberin devamında...

 

'Zehirli ayakkabı'dan sonra 'zehirli saat' uyarısı geldi. Sokaklarda satılan ucuz ve kalitesiz saatlerin tehlike saçtığı belirtiliyor.

 

'Zehirli ayakkabı' tartışmaları sürerken, saatler için de uyarı geldi. 

 

Sokaklarda özellikle Afrikalı göçmenler tarafından satılan ucuz ve kalitesiz saatlerin, tehlikeli kimyasal madde içeren ayakkabılardan daha çok risk oluşturabileceği belirtiliyor. İstanbul Saatçiler Esnaf Odası Başkanı Sedat Güngörür, sokaklarda satılan ucuz ve kalitesiz saatlerin tehlike saçtığını söyleyerek, şöyle konuştu: "Çin üzerinden yurda sokulan ucuz ve kalitesiz ürünlerin çoğunda sağlığa zarar veren maddeler var.

 

Asıl tehlike; hemen hemen her sokakta satılır hale gelen ve sağlığı tehdit eden saatler. Ayakkabıyı çorap üzerine giyiyoruz, oysa saat doğrudan vücudumuza temas ediyor. Sokakta satılan saatlerden aldığımız numuneleri, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Metalurji Fakültesi'ne gönderdik.

 

Raporda, saatlerde kullanılan ve vücut ile temas eden malzemelerin 'EN 1811' standartlarına uygun olmadığı yer alıyordu." Güngörür, rapora göre, nikel çözülme değerleri dikkate alındığında bu malzemelerin insan sağlığı açısından zararlı olduğunu belirterek, numunelerdeki nikel çözülme oranının standartlara göre yüksek ölçüldüğünü dile getirdi.

 

Yetkilileri bu konuda daha duyarlı ve etkili önlemler almaları için uyrmak istiyoruz. Sağlığımızla oynayan bu insanlara gerekli müeyyideler uygulanmalı halk bu konuda bilinçlendirilmelidir.

 

http://memuruz.net/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim