Öğretmen Diyarı

Yüz binleri rahatlatacak bir derece ve disiplin affı tekrar gündeme oturdu

28.11.2013 tarihinde yapılan Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında yıllardır memurların tutkusu haline gelen iki konu gündeme geldi ve ümitler yeniden yeşerdi. Toplantıda 2005'ten sonra göreve başlayanlara derece verilmesi, disiplin affı, emekli ikramiyesinde 30 yıl sınırlamasının kaldırılması ve emeklilere banka promosyonu konusu gündeme geldi.

Daha önce bu köşeden ısrarla gündemde tutmaya çalıştığımız iki konunun sendika başkanlarınca tekrar gündeme taşınması memurlar adına sevindirici bir gelişmedir ve istenirse çözülebileceğinin önemli bir göstergesidir. Çünkü, memur sendikalarının bu iki konudaki kadar rahat ısrar edebileceği başka bir konunun olmadığını düşünüyoruz. Bu konuların anlatılması ve anlaşılması oldukça kolaydır. Sendikalar ısrarcı olursa her attığı adımdansonra geri çekilmek zorunda kalan sayın Bakanın artık bu konuları çözeceğinden emin olabilirsiniz.

Disiplin affının zamanı gelmiş de geçiyor

28/8/1999 tarihinde 4455 sayılı Memurlar İle Diğer Kamu Görevlilerinin Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından 22.6.2006 tarihinde 5525 sayılı Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanunun yürürlüğe girmiş olması ve her iki kanun arasında da 7 yıllık bir zaman aralığının bulunması yakında yeni bir disiplin affının gündeme getirileceğinigöstermektedir.

Memurların gündemiyle Bakanlığın gündemi paralel olmalıdır

Memur sendikalarının yukarıda belirtmiş olduğumuz konularda yeterince gündem oluşturmak istememesi Bakanlığın adım atmasını yavaşlatıyor. Bu ifademizden sendikalar alınmamalıdır. Zira bu konularda eylem yapıldığını maalesef görmedik. Sayın Bakanın uzlaşı arayaşında olan ve sendikaları dinleyen yapısının yeterince değerlendirilemediğini düşünüyoruz. Sorun yaşanmayan konularda gündem oluşturup asıl sorun kaynağı olan aday memurların basit bir disiplin cezasından dolayı görevlerinin sona erdirilmesinin sorunolarak görülmemesi ya da görevlerinden normal yollarla alınamayanlara disiplin cezası vererek görevdenalma yolunun tercih edilmesi ve bu uslulün de tetikçi müfettişler vasıtasıyla yol haline getirilmesi vakayı adiyeden olmuştur. Sendikalar bu konuda konuşmayacak ve ağırlığını koymayacaklarsa hangi konuda konuşacaklar?

Ancak, belirtmek isteriz ki her torba kanun çalışmasında 2005 yılından sonra memur olanlardan ilave bir dereceden faydalanamayanların acaba bize de bir derece verilir mi ya da basit disiplin celarından dolayıgelecekleri kararanların acaba bizim sorunumuz gündeme gelir mi beklentisi maalesef karşılık bulmadı. Bu durum sabırları çatlatacak seviyeye gelmiştir.

Bu konulardaki mağduriyetler ile mağdur ve mazlumlar çığ gibi büyümekte olduğundan sayın Başbakanın mağdurların ve mazlumların gök kubbeye yükselen feryatlarını duyacağını ve ilgililere çözüm için talimatvereceğini düşünüyorum. Hele hele bir hiç uğruna basit bir uyarı cezasından dolayı memuriyetleri sona eren aday memurların elektronik postalardaki feryatları ilgililer tarafından duyulmalıdır. Sevindirici olan husus ise azda olsa mağdurların sesinin duyulmaya başlanmasıdır. Aksi takdirde konu 'Kamu Personeli Danışma Kurulu' toplantısında gündeme getirilmezdi.

Her ne kadar Anayasa Mahkemesi aday memurların mağduriyetini ilgi kanun maddesini iptal ederek bir nebze de olsa gidermiş olsa da daha önce yaşanan mağduriyetler devam etmektedir. Ancak, ilgili kanun hükmü nedeniyle görevleri sona erenlerden dava açmayanların ya da davayı kaybedenlerin hak mahrumiyetinin önlenmesi için kanuni düzenleme gerekmektedir. Davaları devam edenlerin de mutlaka gerekçeli kararı devam eden dava dosyalarına koymaları gerekmektedir.

Yapılacak düzenlemelerin lütuf olmadığının bilinmesi gerekiyor

Ahmet Ünlü'nün yazısının devamını okumak için tıklayınız.

 
\"Yeni
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol