Öğretmen Diyarı

Yüz binleri rahatlatacak bir derece ve disiplin affı çıkıyor

28.11.2013 tarihinde yapılan Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında yıllardır memurların tutkusu haline gelen iki konu gündeme geldi ve ümitler yeniden yeşermişti. Toplantıda 2005'ten sonra göreve başlayanlara derece verilmesi, disiplin affı, emekli ikramiyesinde 30 yıl sınırlamasının kaldırılması ve emeklilere banka promosyonu konusu gündeme gelmişti.


Bu çerçevede disiplin affı ve ilave bir derece verilmesiyle ilgili kanun tasarısı taslağının hazırlandığı ve hazırlanan kanun taslağının da Başbakanlığa gönderildiği yönünde tarafımıza kuvvetli bilgiler gelmiştir. Şimdiden memurlara hayırlı olsun diyoruz.


Daha önce bu köşeden ısrarla gündemde tutmaya çalıştığımız iki konunun sendika başkanlarınca tekrar gündeme taşınması ve sonuç alma yolunda mesafe alınması memurlar adına sevindirici bir gelişmedir ve istenirse sorunların çözülebileceğinin önemli bir göstergesidir. Çünkü, memur sendikalarının bu iki konudaki kadar rahat ısrar edebileceği başka bir konunun olmadığını, bu konuların anlatılması ve anlaşılmasının oldukça kolay olduğunu ifade etmiştik.


Disiplin affının zamanı gelmiş de geçiyor

28/8/1999 tarihinde 4455 sayılı Memurlar İle Diğer Kamu Görevlilerinin Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmesinin ardından 22.6.2006 tarihinde 5525 sayılı Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmiş olması ve her iki kanun arasında da 7 yıllık bir zaman aralığının bulunması yakında yeni bir disiplin affının gündeme getirileceğini ve çıkacağını göstermektedir.

Memur sendikalarının taslağı takip etmesi önemlidir

Memur sendikalarının Başbakanlığa sevk edilen kanun tasarısı taslağını takip etmeleri oldukça önemlidir. Zira benzer bir tasarı 2012 yılında da hazırlanmış ve Başbakanlığa gönderilmişti. Ancak, yeterince takip edilmediği için memurları sevindirecek kanun çıkmamıştı. Ümit ederiz ki hazırlanan tasarı taslağı memur sendikalarınca yeterince takip edilir ve hazırlanan tasarıdaki maddeler Meclis'teki torba kanuna ilave edilerek memurlar Ocak ayında sevindirilir.

İlave bir derece çok mu önemli?

Ahmet Ünlü'nün yazısının devamını okumak için tıklayınız.

 
\"Yeni
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol