Öğretmen Diyarı

Yurt ücretleri el yakıyor!

Üniversitelerin yurtları, öğrenim ücretlerini geçti. “Boğaz manzaralı” sloganıyla lüks semtlerdeki kiralarla yarışan yurtlarda aylık ücret 3 bin 250 TL’yi, yıllık 32 bin TL’yi aşıyor. Oysa mimarlık programında okumak bile 31 bin TL    


Yurt ücretleri vakıf üniversitelerinin mühendislik, mimarlık, hukuk gibi en gözde fakültelerindeki öğrenim ücretlerini bile geride bırakıyor. Yurt ücretlerinde rekor İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde. 1 oda 1 salondan oluşan Tophane’deki Rezidans Yurdu’nun aylık ücreti 3 bin 225 TL, yıllık 32 bin 250 TL. Öğrenciler 500 TL de bu yurtlar için kayıt ücreti ödüyor. ‘Boğaz manzaralı’ olarak tanıtılan ve 23 öğrencinin kalabildiği lüks rezidans ücreti üniversitenin bazı programlarından daha yüksek. Örneğin Bilgi Üniversitesi’nde Adalet Meslek Yüksekokulu 21 bin TL, Sağlık Bilimleri MYO 24 bin 764 TL, Mimarlık 31 bin 708 TL, İngilizce Hazırlık 29 bin 462 TL. Odaların özelliklerine gelince banyo,mutfak, buzdolabı, fırın, televizyon, bulaşık makinesi, çalışma masası, giysi dolabı, saç kurutma makinesi, kablolu ve kablosuz internet var. 3., 4. ve 5. katları Boğaz manzaralı. Aynı üniversitenin 3 bin 442 metrekare alan üzerine kurulu 426 kişi kapasiteli Tophane erkek ve 361 kapasiteli kız yurtları da bulunuyor. Bu yurtlarda ücretler aylık 1327 TL, yıllık 13 bin 275 TL. Ancak odada öğrenci sayısı arttıkça fiyat düşüyor. 8 kişilik odada konaklama ücreti ayda 387 TL’ye iniyor.

VİLLADA KONAKLAMA SEÇENEĞİ VERİYOR

Yeditepe Üniversitesi’nde EğitimFakültesi’nin öğrenim ücreti 14 bin 500 TL iken, tek kişilik bir odada barınmanın bedeli 13 bin 200 TL. İstanbul Arel Üniversitesi’nde ise öğrenciler kampusa 30metre uzaklıkta olimpik havuzlu villa tipi evlerde konaklıyor. Tek kişilik odalarda konaklama bedeli yıllık 8 bin 300 TL, 3 yataklı odalarda ise oda büyüklüğüne göre 6 bin ile 7 bin 500 TL arasında.

AİLE TERCİH EDİYOR

Bilgi Üniversitesi Tophane Yurt ve Rezidans Müdürü Selma Özsefer, rekor kıran rezidansın özelliklerini şöyle anlattı:

“Çamaşırları yıkanıyor. Haftada bir çarşafları değiştiriliyor. Okul ile üniversite arasında ücretsiz servis var. Hizmetten çok yer önemlidir. 32 bin TL olarak görülen ücret Boğaz manzaralıdır. Rezidanslara ilgi yüksek. Adı rezidans olsa da öğrenci evi gibi algılanıyor. 24 saat güvenlikli sitede de ev bulabilirler ama aileler kontrollü olduğu için seçiyor. Aileleri de ayda birkaç kez gelip yanlarında kalıyor.”

habertürk.com

Anahtar Kelimeler:
yurt ücretleri el yakıyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim