Öğretmen Diyarı

Yurt Dışına Çıkmak İçin Alınması Zorunlu Belge

Yurt dışına çıkış yapmak isteyenlerden darbe girişimi sonrasında birçok belge isteniyor. Çalışanların kurumlarından 'ıslak imzalı', 'yurtdışına çıkmasına engel yok' belgesi alması gerekiyor.

Türkiye'den yurtdışına çıkışlar 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi sonrası bir hayli zorlaştı. Yurtdışına çıkmak isteyenlerden birçok farklı belge istenebiliyor. Yeşil pasaportlu memurlar için alınan belgeler yeterli olmayabiliyor. Yeşil pasaportlu olup aktif olarak kamuda çalışan kişilerin havalimanlarında, önce vize ihlal bölümüne gitmesi gerekiyor. Bu kişilerin burada, Genel Bilgi Taramaları (GBT) inceleniyor. Başvuru yapan kişinin yurtdışına çıkış onayı Ankara'dan bekleniyor. Eğer onay gelmezse yurtdışına çıkışına izin verilmiyor. Darbe sonrasındaki ilk günlerde Ankara'dan 'yurtdışına çıkabilir' onayının gelmesi 5-6 saati bulurken, son bir kaç gündür bu sürenin 2-3 saate indiği ifade ediliyor. Seyahat acenteleri yetkilileri bu kişilerin uçuş saatinden en az 6 saat önce havalimanına gitmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Ancak yurtdışına çıkışlarda istenen belgelerde 'ıslak imza' belirsizliği yaşanıyor. Havalimanındaki pasaport görevlileri DHA muhabirine dün ıslak imzalı SGK belgesine gerek olmadığını söyledi. Ancak seyahat acenteleri yurtdışına çıkacak müşterilerinin bu belgeleri yanında bulundurması gerektiğini iletiyor.

UMUMA MAHSUS PASAPORT (BORDO) SAHİPLERİ NE YAPACAK?

Polis kontrolünde mesleklerini ispatlayacak bir kimlik, kart veya yazılı belge isteniyor.

Çalıştıkları işyerlerinden izinli olduğuna dair bir belge ve sigorta kaydının bulundurulmasında fayda var.

Eğer bir kamu çalışanı örneğin öğretmenseniz okul müdüründen, il ya da ilçe milli eğitim müdüründen ıslak imzalı 'yurtdışına çıkmasına engel yoktur' yazısı alınmalı.

Başka bir kamu kurumunda örneğin nüfus müdürlüğünde çalışıyorsanız. Bağlı olduğunuz birimin müdüründen 'ıslak imzalı' onay belgesi alınmalı.
İşverenler de, sahip olduğu iş yeri belgelerini yanlarında bulundurmalı.

Herhangi bir yerde çalışmıyorsanız ise sigortasından yararlandığınız yakınınızın sigorta dökümlerini yanınızda bulundurmalısınız.

YEŞİL PASAPORT SAHİPLERİ NE YAPACAK?

Örneğin bir öğretmenseniz bordo pasaport sahipleri gibi okul müdürü, il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerinden 'ıslak imzalı' 'yurtdışına çıkmasına engel yoktur' yazısı alınmalı.

Başka bir kamu kurumunda çalışıyorsanız da bağlı bulunduğunuz müdürlükten aynı belgenin alınması gerekiyor.

Özellikle yeşil pasaport sahiplerinin uçak saatinden en az 5 saat önce havalimanına gitmesi gerekiyor.

Kaynak:DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim