Öğretmen Diyarı

Yumurta'cılık sektöründe
Tavukların yaşadığı hapsedilme durumları yumurta sektörünün en korkunç yönlerinden biri. Buralardaki tavukların hemen hemen hepsi ömürlerini bir not defterinin bile güçlükle sığabileceği takım haline getirilmiş anlamsız kafesler içinde geçiriyor.
Erkek civcivler yumurtlayamamaları ve “olgunlaşmalarının” yavaş olması sebebiyle yumurtadan çıkmalarının ardından geçen birkaç saat içerisinde katlediliyorlar. Bir kısmı öğütücüler de canlı bir biçimde parçalanarak ya da gaz verilerek veya boğdurularak öldürülüyorlar.
Tavukların doğal ortamlarında ortalama 10-12 yıl arası bir yaşam ömrüne sahip olmalarına karşın, bu fabrikalardaki tavuklar devamlı yumurtladıkları için iki yaşına gelmeden ölüyorlar.
(Gaia sayfasından alıntıdır. Teşekkürler)
Bilinenin aksine tavuk her gün yumurtlamaz. Fakat altından her gün yumurtaları alınan tavuklar, annelik içgüdüsüyle gün boyu yumurtalarını arar. Yuva hiç bir zaman yeterli sayıda yumurtaya ulaşamadığından da yumurtlamayı bırakamaz. Endüstriyel anlamda kullanılan tavuk türü (Gallus gallus domesticus), doğada kendi başına bir senede 60 kere yumurtlarken, yumurta üretim fabrikalarında annelik içgüdüsü sömürüsüyle senede 300 kere yumurtlamaya zorlanırlar. Tavukların küçücük kafeslerde stresten birbirini gagalamaya başladığı için gagalarının daha civcivken kızgın demirle kesilmesinden bahsetmiyoruz bile. Ya da yumurtadan çıkan bütün erkek civcivlerin öldürülüp, torbalarla yem yapım fabrikalarına gittiğinden…
Dahası da var! Organik yumurtalar ya da serbest dolaşım yumurtaları tavuğa hiç bir şekilde rahat sağlamıyor. Organik yumurta demek tavuğun bahçede gezip eşelendiği gibi bir çağrışım yapsa da, söylenilen şey aslında yemlere ekstradan ilaç koyulmadığı. Serbest dolaşımlı yumurtalar da tavuğun küçük kafeslerde tutulmadığı, gezebildiği tesislerden elde ediliyor. Fakat, ortamımız yine aynı, kapalı havasız fabrika içi. Yer yer tavukların dışarı çıkabilecekleri alanlar var; fakat bu alanlar da o kadar küçük ki! 5.000 tavuk 10 metrekare alanda nasıl, ne kadar dışarı çıkabilir?
Yukarıdakiler sadece yumurta ile ilgiliydi ve henüz ete gelmedik bile.
Tavuk et üretimi için öldürüldükten sonra tüyleri yolunur. Bazen ise ilk önce canlıyken tüyleri yolunup sonra kesilir. Bu yolma işlemi, soyma işlemi tecavüzü andırır, ki bu noktada tavuğun hem özgürlüğüne hem de yaşam hakkına tecavüz edilmiştir bile.
(Fraksiyon sayfasından alıntıdır. Teşekkürler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim