Öğretmen Diyarı

YSK Seçmen Sorgulama 2014 / Cumhurbakanlığı seçimi (Nerede Oy Kullanacağım?)

 

İlk defa halkın seçeceği cumhurbaşkanı için geçen hafta gümrüklerde oy kullanılmaya başlanmıştı. Dün de randevu alarak vatandaşlık görevini yerine getirmek isteyen gurbetçiler, sandık başına gitti. Yurt dışında yaşayan 2 milyon 798 bin 709 seçmen için 54 ülkede  olimpiyat stadından büyük kongre merkezlerine, büyükelçiliklerden jimnastik salonlarına birçok farklı merkezde sandık kuruldu. Randevu almayanlar ise, sistemin kendileri için belirlediği günde tercihini kullanacak. Bazı ülkelerde süreç, 3 Ağustos'ta sona erecek. 10 Ağustos'a kadar gümrük kapılarında oy verme işlemi devam edecek. Seçim, ikinci tura kalırsa yeni oylama 15 Ağustos'ta yapılacak. Öte yandan, seçim propagandası ve yasakları da start aldı. Buna göre, basın aracılığıyla vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın ve herhangi bir surette dağıtım yapılamayacak. İşte bazı ülkelerden ilk günkü izlenimler...


NEREDE OY KULLANACAKSIN / TIKLA ÖĞREN

DANİMARKA: 
 Başkent Kopenhag'ın Österbro semtindeki Remisen Spor Salonu'na sandık kuruldu. Bazı vatandaşlar, salona çok erken geldi. Bütün gece uyumadığını söyleyenler bile vardı. Seçmenler, sistemin çalışmaması sebebiyle bir süre beklemek zorunda kaldı.
 BELÇİKA:  Yaklaşık 128 bin kayıtlı seçmen, yerel saatle 08.00'den itibaren oylarını kullanmaya başladı. Yusuf Şengül isimli gurbetçi, “75 km uzaktan geldim. Vatanımızın bizlere değer verdiğini hissettik” dedi. 
HOLLANDA:  Rotterdam'da Ahoy kongre ve fuar merkezinde, Deventer'de ise De Scheg spor salonunda kurulan iki ayrı merkezde oy kullanılıyor. 
RUSYA:  10 bin Türk seçmenin ikamet ettiği ülkede Moskova Büyükelçiliği binasında 4 sandık kuruldu. 1. turda oy kullanmak için 835, 2'nci turda ise sadece 438 kişi randevu aldı.
TÜRKMENİSTAN:  3705 seçmenin kayıt yaptırdığı Aşkabat Büyükelçiliğinde ilk oyu, Büyükelçi Şevki Mütevellioğlu kullandı. 
ÇİN:  Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği ve Şanghay Başkonsolosluğu ile Guangcou kentindeki konsoloslukta seçim merkezleri bulunuyor. 
KKTC:  90 bin civarında seçmen var .  Seçmenler, 3 Ağustos'a kadar Lefkoşa Türk Lisesi ile 20 Temmuz Fen Lisesi'nde oy kullanabilecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim